08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

20 تکنیک طراحی لوگو خلاق

5/5
20 تکنیک طراحی لوگو خلاق و اهمیت آن

نخستین گام در شروع یک تجارت، دانستن این 20 تکنیک طراحی لوگو خلاق است.  وب سایت های dribble، behance یا پینترست از سری وب سایت هایی است که می توانند در پیداکردن ایده ساخت لوگو به شما کمک کنند. از شایع ترین مشکلات افرادی که تازه طراحی لوگو رو آغاز کردند، ایده گرفتن است. با معرفی 20 تکنیک طراحی لوگو خلاق با ما همراه باشید.

1. بازار هدف خود را کاوش کنید.

طراحی لوگو چیزی بیش از یک تصویر زیبا و عالی است که باید بخشی از هر عامل توسعه برند باشید. شناخت مخاطبان هدف به شما در ایجاد لوگو کمک می کند. از طریق تحقیق می توانید تفاسیر و نظرات مختلفی را در مورد یک برند مطالعه کنید. تحلیل خود را در کنار آنها قرار دهید تا به لوگویی مناسب برسید که بتواند به خوبی و سریع با مخاطب ارتباط برقرار کند.

بیشتر بخوانید برنامه های طراحی لوگو اندروید:قیمت طراحی لوگو در اصفهان
تکنیک های برتر لوگو و طراحی آن

2. در مورد جزئیات نام تجاری بیشتر فکر کنید.

قبل از شروع فرآیند طراحی، به آن فکر کنید و یک لوگوی مناسب ایجاد کنید. برای آموختن از منابع متنوع مثل تاریخچه، داستان ها، داده های مربوط به برند مشتری وقت بگذارید. استخراج جزئیات شرکت در مورد لوگوهای گذشته شان بخوانید تا بفهمید چه عواملی برای آنها کار نمی کند. قبل از شروع فرآیند ایجاد لوگو، چک لیستی از بایدها و نبایدها تهیه کنید.

3. از رقیبان بیاموزید.

کاوش در دنیای طراحی لوگو به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در مورد نحوه طراحی لوگوهای نمادین و نمادین توسط مارک‌های دیگر تقویت کنید.

4. بپرسید.

تنها راه برای طراحی یک لوگوی عالی، استفاده از منابع لازم برای درک بهتر برند است. از پرسیدن سوال و همچنین از آنها بخواهید که در صورت مبهم بودن پاسخ هایشان بیشتر توضیح دهند. طراحی شما باید کمی واضح و گویا باشد. از طرف دیگر، اجازه ندهید مشتری کار شما را دیکته کند.

5. از جذابیت رنگ های سیاه و سفید غافل نشوید.

لوگوها نباید خیلی به رنگ متکی باشند، باید بتواند به تنهایی و بدون توجه به مخاطبان خود تصویری مقتدرانه داشته باشد. لوگوهایی مانند لوگو BP که از سایه های سیاه و سفید برای تأثیرگذاری بر روی مخاطب استفاده کرده است و تقریباً در هر قالبی قابل درک هستند. صرف نظر از اینکه هیچ رنگ خاصی در تصویر وجود ندارد.

6. ترکیب رنگ مناسب را انتخاب کنید.

رنگ عامل اصلی در طراحی لوگو است. علاوه بر طراحی واقعی، رنگ می تواند به برند روح و شخصیت ببخشد. اگر می‌خواهید به راحتی توجه افراد را به خود جلب کنید از رنگ‌های روشن استفاده کنید گاهی اوقات رنگ‌های خیلی روشن می‌توانند عکس‌های زیادی را به همراه داشته باشند. اگر از رنگ خنثی استفاده می کنید، می توانید طرحی جذاب ایجاد کنید.

 • ویژگی رنگ ها

در این قسمت شما را با ویژگی های رنگ ها در طراحی لوگو آشنا می کنیم.

قرمز: جذاب، هوشمند، هیجان انگیز، پر انرژی

زرد: خوش بین، آفتابی، نوآور.

سبز: ارگانیک، طبیعی، رشد، حقیقت

نارنجی: دوستانه، خلاقانه، شاد

آبی: راحت، مطمئن، حرفه ای

صورتی: وسواسی، زیبا

ارغوانی: نشانگر، معنوی، برتری

قهوه ای: روستایی، تاریخی، قوی

سفید: خالص، تمیز، ساده

سیاه: قوی، برجسته، قابل اعتماد

بیشتر بخوانید برنامه های طراحی لوگو اندروید: اصول طراحی لوگو در فتوشاپ
برترین ایده های طراحی لوگو 2024

7. مشتریان خود را بشناسید.

قبل از شروع طراحی در مورد موسسه تحقیق کنید. استفاده از پرسشنامه می تواند شروع خوبی باشد. یک پرسشنامه ایجاد کنید و در مورد توقعات مدیران و کارکنان شرکت بپرسید. در این صورت نتایج کار شما برای مشتری قابل اعتمادتر خواهد بود. پس از بررسی پرسشنامه، می توانید یک طرح اولیه برای لوگو ایجاد کنید.حتماً از مشتری در مورد رنگ دلخواه لوگو و خدمات شرکت سوال کنید.

8. بازخورد دقیق دریافت کنید و از آن بهره ببرید.

مشتری به شما پول می دهد تا بهترین لوگوی ممکن را برای او طراحی کنید، اما نباید انتظار داشته باشید که او به تمام توصیه های شما گوش دهد. اگر طراحی خوب شما را دوست نداشتند ناامید نشوید. این بخشی طبیعی از فرآیند طراحی است و در نهایت منجر به تمرکز بر طرح هایی می شود که هویت آن شرکت را بهتر منعکس می کنند. اگر احساس می‌کنید که طراحی خاصی برای شرکت مناسب است اما مشتری این احساس را ندارد، سعی کنید نظر خود را مؤدبانه بیان کنید.

9. موفقیت در سادگی است.

تصاویر پیچیده و عجیب به عنوان ایده لوگو مناسب نیستند. زیرا اندازه های کوچکتر واضح به نظر نمی رسند و به اندازه طرح های معمولی نمادین نیستند. در طراحی لوگو از طرح های مینیمال، ساده و بدون حاشیه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که طراحی جذاب بیشتر مدیون ایده های عالی است تا هنرمندان بزرگ!

10. چک لیست  تهیه کنید.

طراحی لوگو ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما نترسید! هر بار که قصد دارید یک لوگوی جدید طراحی کنید، از چک لیست زیر استفاده کنید.

 • ابتدا مشتریان خود را بشناسید و در محیط کار آنها تحقیق کنید.
 • از نمادگرایی، تمایز و سادگی در طراحی اولیه خود استفاده کنید.
 • ایده های خود را با مداد و کاغذ ضبط کنید و هر ایده را در صفحه ای جداگانه قرار دهید.
 • از طرح های انتزاعی برای مشاغل محلی یا کوچک استفاده نکنید.
 • یک پیشنهاد به مشتری خود ارائه دهید و ایده های طراحی آنها را توضیح دهید.
 • افکار خود را در رایانه با استفاده از نرم افزاری که کنترل کافی روی آن دارید، اصلاح کنید.
 • از انتقاد سازنده استقبال کنید و ایده های خود را در بازار نمونه آزمایش کنید.
 • طرح نهایی خود را در قالب برداری قرار دهید تا مقیاس پذیر شود.
 • از نام تجاری شرکت در نهایی کردن طرح خود استفاده کنید.
 • به جزئیات طرح توجه کنید، تغییرات کوچک و ظریفی برای جلا دادن آن ایجاد کنید.
 • طرح خود را به عنوان مجموعه ای از طرح ها و نمادهای چند منظوره و انعطاف پذیر در اختیار مشتری قرار دهید.

بیشتر بخوانید مقاله طراحی لوگو خشکبار و آجیل : طراحی لوگو صنایع غذایی

ایده پردازی خلاقانه

11. از مفاهیم ساده استفاده کنید.

همه لوگوهای متحرک نباید زرق و برق دار باشند. گاهی حرکات ساده و ظریف مؤثرتر است. برای مثال، فلیپ فلاپ فقط کاراکترهای سوم (\”\” i و \” \” o جلو و عقب می‌چرخد)، و این فوق‌العاده مؤثر بوده است زیرا نه تنها نام شرکت را نشان می‌دهد، بلکه معنای آن را نیز نشان می‌دهد.

12. از ارقام استفاده کنید.

با اعداد، می توانید متن یا تصاویر لوگوی خلاقانه ایجاد کنید به عنوان مثال، هجده پارک وی شامل شماره 18 در نام تجاری است. اگر نام شما دارای اعداد است یا مربوط به آن است، پیشنهاد می‌کنم راه‌های منحصربه‌فردی برای ترکیب آن‌ها پیدا کنید تا طرح‌های جالبی از آنها بسازید.

13. از تصویر استفاده کنید.

همانطور که می گویند “یک عکس هزار کلمه ارزش دارد” ، گاهی اوقات هیچ متنی با یک عکس خوب لازم  نیست برای مثال، Label Record Lion  به این نام نیازی ندارد زیرا می‌توانید نام برند آنها را از تصویر ارائه شده به وضوح درک کنید.

14. طنز عمل کنید.

شوخی با مفاهیم، تنها راه ایجاد برخی از تصاویر خنده دار با یک لوگو نیست. لوگوتومی یک مثال کاملاً سرگرم کننده دارد که نشان دهنده یک “لوبوتومی” است که روی یکی از حروف کلمه انجام می شود. امتحان کنید که برای ایجاد جلوه فان اما متناسب می توانید با کلمات و تصاویر خود چه کاری انجام دهید.

15. نقاشی دستی بکشید.

لوگوهای سنتی و دستی می توانند نوستالژی ایجاد کنند و احساسی معتبری مانند لوگوی Lacalaca ایجاد کند. اگر صاحب مشاغل کوچکی هستید یا می خواهید احساسی دوستانه ای در مشتریانتان ایجاد کنید پیشنهاد می کنیم یک لوگوی دستی طراحی کنید.

16. لوگوی دائمی بسازید.

اگر لوگوی شما 10 یا 15 سال آینده چگونه به نظر خواهد رسید. آیا باز هم مخاطبان را مجذوب خود می کند؟ به لوگوی King Land توجه کنید زمان ساخت آن مشخص نیست و از تکنیک هایی استفاده شده که محدود به سال خاصی نیست.

17. عناصر تکراری بکارببرید.

تکرار چند عنصر می‌تواند طراحی خلاقانه لوگو را ارائه دهد. علاوه بر ایجاد ثبات بیشتر در طراحی، باعث صرفه جویی در زمان و به یاد ماندنی شدن آن می شود. جنگل شراب این کار را به روشی خاص انجام می دهد که بسیار خوب عمل می کند، تصویر بطری شراب را در داخل درخت تکرار می کند، در حالی که اندازه آن نیز متفاوت است، بنابراین می تواند کاری انجام دهد که بینندگان جالب تر شوند.

18. حاشیه مناسب برای لوگو انتخاب کنید.

حاشیه ها می توانند روش خوبی برای متمایز و خلاقانه نشان دادن لوگو و تأکید بر سبک خاص شما باشند. Take The Volcano ، آن ها حاشیه ای به لوگوی خود داده اند تا باعث شوند احساس بسیار منحصر به فردی در مخاطب ایجاد شود.

19. از محاوره ها بهره ببرید.

ایجاد استعاره می تواند راهی عالی برای بیان سریعتر معنا باشد. به عنوان مثال Slingshot ، تیمی است که شعار آن ها “ارائه کارآمدتر” می باشد، که یک موشک متحرک را به عنوان لوگو خود انتخاب کرده اند. بدیهی است که هیچ کالایی قرار نیست با موشک به شما تحویل داده شود، اما این یک استعاره خوب برای این شرکت بحساب می آید.

20.  متد آمبیگرام را تست کنید.

Ambigrams، برای آنان که مایلند کلمات لوگو را بتوان از دو یا چند جهت مختلف به طور یکسان خواند مناسب است. این می تواند تصاویر سرگرم کننده و شگفت آور را ایجاد کند. به عنوان مثال Turn، برای نمایش نام خود از آمبیگرام استفاده می کند. لوگوی این شرکت را می توان وارونه و همچنین به طور معمولی خواند.

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید