مشاوره

مشاوره

چاپ جعبه بسته بندی

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
چاپ جعبه بسته بندی

چاپ جعبه بسته بندی

امروزه بسیاری از اقلامی که خریداری می کنید دارای بسته بندی و انواع چاپ جعبه بسته بندی خاص و منحصر به فرد هستند؛ مطابق با برند محصول، ابعاد، جنس و سایر مشخصات محصول طراحی و چاپ می شوند.

چاپ روی جعبه و بسته بندی یکی از مهمترین موارد در فروش محصولات است. بنابراین می‌توانیم بگوییم اگر محصولی که جعبه‎ای زیبا و شکیل داشته باشد، مردم تمایل بیشتری به خرید نشان می‌دهند و این به طور مستقیم بر فروش کالا تأثیر می گذارد. طراحی، چاپ و جعبه سازی از جمله عواملی است که هرچه با دقت و ظرافت بیشتر انجام شود، ارتباط موفق تری با مشتری بدست می آید. به همین دلیل توصیه می کنیم زمان و بودجه کافی را برای طراحی و چاپ بسته بندی محصول خود صرف کنید.

اعتقاد بر این است که استفاده از مقوا برای بسته بندی حدود سه یا چهار هزار سال پیش در چین رایج شده است. یعنی زمانی که مردم از پوست درخت توت برای بسته بندی و نگهداری مواد غذایی خود استفاده می کردند.

در مقاله چاپ جعبه بسته بندی ، ضرورت به چاپ جعبه های بسته بندی، طراحی جعبه، انواع جعبه و سایر موضوعات مرتبط را مورد بحث قرار می دهیم. 

طراحی چاپ جعبه بسته بندی چگونه انجام می‌شود؟

پس از تعیین ابعاد محصول، محتویات آن و هرگونه لوازم جانبی که همراه محصول در اختیار مشتری قرار می گیرد، ابعاد جعبه شامل طول، عرض و ارتفاع قابل محاسبه است. بهترین نرم افزار برای ساخت خط قالب جعبه، نرم‌افزار اتوکد است. پس از اینکه خط قالب با اتوکد آماده شد، می توان آن را برای نرم افزارهای دیگر خروجی گرفت. پس از آماده سازی ابعاد و خط قالب جعبه نوبت به طراحی ظاهر جعبه می  رسد که نیاز به طراح مجرب دارد.

ابتدا با توجه به درخواست مشتری، طراح بهترین طرح خود را برای چاپ جعبه ارائه می دهد. سپس مشتری طرح را تایید می کند و یک جعبه نمونه ساخته می شود. پس از ساخت اولین نمونه جعبه، بررسی های لازم برای رفع عیوب انجام می شود و در نهایت طرح به مراحل پایانی چاپ می رسد.

چاپ جعبه بسته بندی

ویژگی های چاپ جعبه بسته بندی موفق کدامند؟

اینکه چاپ جعبه بسته بندی چه تاثیراتی در جلب نظر و توجه مشتریان دارد،  می بایست با ویژگی ها و اهمیت چاپ و بسته بندی آشنا شوید تا از این راه بهترین استفاده را از چاپ بسته بندی داشته باشید.

به جرات می توان گفت که این ویژگی های چاپ بسته بندی بسیاری از صاحبان مشاغل را بر آن داشته است تا به دنبال بهترین چاپ بسته بندی باشند .

از پر اهمیت ترین و اصلی ترین ویژگی های چاپ بسته بندی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • تاثیر فراوان در افزایش سهم بازار
 • برقراری ارتباط با مشتریان
 • متمایز کننده محصولات شما
 • راحتی استفاده از بسته بندی
 • زیبایی ظاهری بسته بندی

اگر می خواهید در بازار جهانی و رقابت شدید بین محصولات مختلف سربلند و پیروز باشید، باید به نحوه چاپ بسته بندی دقت کنید و از هیچگونه هزینه ای برای آن اجتناب کنید.. علاوه بر این، می‌توانید موفقیت شرکت‌های بزرگ و برندهای جهانی را الگو قرار دهید و یاد بگیرید که این شرکت‌ها از کدام استراتژی‌ها برای دستیابی به بهترین چاپ بسته‌بندی استفاده می‌کنند.

انواع چاپ جعبه بسته بندی

 • چاپ افست

فرایند چاپ افست، که به طور گسترده در جعبه‌های چاپ سفارشی استفاده می‌شود، شامل انواع دستگاه کاغذ تخت، گروه‌های چند منظوره و چند رنگ است. سرعت تولید بالایی دارد و برای چاپ روی جعبه های از پیش چاپ شده با دسته های تولیدی بزرگ و ساختار محصول نسبتاً ثابت مناسب است. پس از چاپ کاغذ رویی، می توان آن را مستقیماً به مقوا راه راه چسباند. سرعت چاپ می تواند به حدود 10000  برگ در ساعت برسد که برای چاپ کارتن مناسب است. مشخصات چاپ برای کاغذ رویی می تواند انعطاف پذیر باشد.

دستگاه کاغذ تخت همچنین می‌تواند مقوا راه راه نازک را ظریف چاپ کند و دقت چاپ حتی بالاتر و کیفیت نسبتاً پایدار است. . لایه رنگ افست برای چاپ روی صفحه با حجم زیاد و چاپ چند رنگ مناسب تر است. دارای وضوح بالا، لایه چاپ غنی، حاشیه شفاف، رنگ های صاف و چاپ خوب است.  چاپ راحت و سریع است، چاپ صفحه ساده است، فرآیند چاپ ساده است و هزینه چاپ کم است. معمولاً هنگام چاپ روی کاغذ مقوایی از پیش چاپ شده استفاده می شود. .

 • چاپ سیلک

چاپ اسکرین برای قرار دادن حروف ریز بر روی بسته بندی استفاده می شود، این نوع چاپ بسته به سلیقه مشتری و میزان هزینه ای که قصد صرف آن را دارد در یک یا چند رنگ قابل انجام است.یکی از مزایای این نوع چاپ این است که علاوه بر بسته بندی مقوایی روی شیشه، فلز، پارچه و مورد دیگر نیز قابل انجام است. از چاپ سیلک برای چاپ تقویم، سررسید و کارت ویزیت نیز استفاده می شود، اما این کیفیت چاپ نسبت به چاپ افست پایین تر است.

بیشتر بدانید چاپ جعبه بسته بندی: ساخت تیزر تبلیغاتی در اصفهان

چاپ جعبه بسته بندی
 • چاپ فلکسوگرافی

فلکسوگرافی یکی از فرآیندهای چاپی است که در آن از صفحات انعطاف پذیر (ورق) استفاده می شود. در واقع چاپ فلکسو نوعی چاپ لترپرس مدرن است که قابلیت چرخش با سرعت بالا را دارد و به همین دلیل می توان از چاپ فلکسو برای چاپ روی هر نوع لایه ای مانند پلاستیک، کاغذ و سلفون استفاده کرد. چاپ فلکسی معمولاً بر روی بسترهای غیر متخلخل که مورد استفاده در انواع بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

این فرآیند بسیار شبیه به چاپ افست است، اما چاپ فلکسی به جای صفحات تخت از پلیمر حساس به نور استفاده می کند. هزینه چاپ با فرآیند فلکسوگرافی کم و هزینه راه اندازی نیز مقرون به صرفه است، اما در مقایسه با چاپ افست (لیتوگرافی)، کیفیت چاپ با فرآیند فلکسوگرافی به طور قابل توجهی پایین است. بنابراین برای چاپ تصاویر با کیفیت بهتر است از چاپ فلکسی استفاده نکنید.

 • چاپ دیجیتال

این نوع چاپ بسته بندی در زمان کوتاهی انجام می شود. از چاپ دیجیتال برای بسته بندی رستوران، چاپ انواع کارت، پوستر و… استفاده می شود. مانند چاپ افست، می توانید رنگ های سیاه و سفید را چاپ کنید و CMYK را دارد. اما قابلیت چاپ پنتون یا HKS را ندارد. از چاپ دیجیتال برای چاپ های کوچک نیز استفاده می شود. این نوع چاپ در مقایسه با چاپ افست کیفیت پایین تری دارد. دیجیتال هنگام چاپ روی کاغذهای مختلف محدودیت هایی دارد.

 • چاپ طلاکوب

برجسته کاری و طلاکوبی در جعبه سازی

برای افزایش زیبایی بصری بسته بندی، از دو روش برجسته‌کاری و طلاکوبی برای ایجاد و چاپ جعبه های سفارشی استفاده می شود. روش های مختلفی برای برجسته‌کاری و طلاکوبی جعبه وجود دارد که برخی از آنها در زیر آمده است:

 • برجسته کاری ساده: در این روش روی سطح کار طلاکوبی صورت میگیرد.
 • برجسته کاری نا آشکار: در این روش بدون استفاده از طلاکوبی تنها سطح کار برجسته میشود.
 • برجسته کاری انطباق یافته: در این روش ابتدا سطح کار برجسته میشود و سپس طلاکوبی روی قسمت برجسته انطباق می‌یابد.
 • برجسته کاری و طلاکوبی ترکیبی: روشی است که در آن برجسته‌کاری و طلاکوبی به صورت همزمان توسط یک قالب انجام میگیرند.

چاپ طلاکوب به دو صورت گرم و سرد انجام می شود. برجستگی آن در روش سرد کمتر از روش گرم است. بر خلاف نام این روش، چاپ طلا با رنگ های نقره ای، سبز، آبی، بنفش و… نیز انجام می شود، اما این نوع چاپ تک رنگ و می تواند باشد. فقط در یک رنگ ساخته می شود.این روش برای چاپ لوگو عالی هست. علاوه بر این، دقت و کیفیت بالاست. بسیاری از برندها از این نوع چاپ برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می کنند و طرح خود را بر روی بسته بندی محصول چاپ می کنند. این نوع چاپ برای بسته بندی رستوران های لوکس بسیار مناسب است.

چاپ جعبه بسته بندی
 • چاپ طلقی

این نوع چاپ به پلکسی گلاس نیز معروف است. معمولاً برای چاپ روی رسانه های تبلیغاتی، جعبه های پلکسی، سینی رستوران، زیر لیوانی، تابلوها و غیره استفاده می شود. .

این نوع چاپ در برابر گرما و سرما مقاومت بالایی دارد. وضوح و روشنایی آن نیز بسیار بالا است. چاپ طلقی ارزان است. با این نوع چاپ، جوهر روی مواد پاشیده می شود. سپس تحت اشعه UV به سرعت سفت می شود.این چاپ بر روی انواع مواد با رنگ ها و ضخامت های متفاوت انجام می شود. استفاده از این نوع چاپ برای بسته بندی شیرینی یا دسر خوب است.

راهکارهایی برای طراحی و چاپ جعبه بسته بندی خلاقانه

اهمیت به راهکارهای زیر برای چاپ جعبه و بسته بندی به صورت استاندارد کاربرد دارد:

 1. استفاده از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب
 2. طراحی جعبه به صورت خلاقانه
 3. استفاده از ترندهای بازار
 4. تناسب رنگ های به کار رفته در بسته بندی با محصول
 5. سهولت در استفاده از جعبه (مثلا وجود دسته یا طراحی قفلی که به راحتی باز شود)
 6. استفاده از تکنیک های خلاقانه ای مثل طلاکوب یا نقره کوب کردن و یا چاپ برجسته لوگو

سخن پایانی

همانطور که گفته شد روش های مختلفی برای چاپ و بسته بندی مواد غذایی وجود دارد. هر یک از آنها مزایای منحصر به فردی دارند.

تکنولوژیچاپ جعبه از گذشته مسیری پر پیچ و خم را طی کرده است. با پیشرفت در صنعت چاپ، اکنون امکان چاپ بر روی هر ماده ای وجود دارد. فرآیند چاپ روی هر ماده متفاوت است. بنابراین، چاپ جعبه فرآیند خاص خود را دارد. اما جعبه ها از مواد مختلفی ساخته شده اند که می تواند فلز، چوب، پلاستیک و غیره باشد. بنابراین با فناوری تجهیزات موجود می توان روی فلز، چوب، پارچه و هر ماده ای که جعبه ها از آن ساخته شوند، چاپ کرد.

چاپ جعبه بسته بندی

فهرست مطالب این مقاله

اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دسترسی سریع

مشاوره

ارتباط مستقیم

اگر پس از بررسی صفحه مورد نظر همچنان سوالاتی دارید که نیاز به پاسخ دارند می توانید همین حالا با شماره های 31323008-031 یا 09132127209 تماس بگیرید.

عموما امور تبلیغاتی برای هر شخص و سازمان به صورت اختصاصی و متناسب با نیاز اجرا می شوند به همین دلیل برای دریافت قیمت دقیق خدمت مورد نظر با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید.

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209