08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای

5/5
ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای

ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای

لوگو تایپ حرفه ای یکی از انواع روش های طراحی لوگو است که با استفاده از حروف نوشته ایجاد می شود. در این نوع لوگو، نام برند به صورت مفهومی با فونتی خاص و منحصر به فرد طراحی می شود که می تواند ساده یا پیچیده باشد. برندهای بزرگ در ایران و جهان از لوگو تایپ به عنوان لوگوی برند خود استفاده کرده اند. زمانی می توانید از لوگوتایپ استفاده کنید که برند شما دارای ویژگی های زیر باشد.

 • نام برندتان خود را کوتاه باشد.
 • نام برند شما به اندازه کافی معروف باشد تا پیام برند شما را منتقل کند.

ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای

جایگاهی که برند با طراحی خود در وهله اول در ذهن مشتری ایجاد می کند تاثیر زیادی در به خاطر سپردن آن کسب و کار و حرفه دارد. استفاده از خلاقیت و استفاده از ویژگی هایی مانند لوگو تایپ در طراحی برند آن را در جایگاه ویژه ای در طبقه بندی برند قرار می دهد. با استفاده از طراحی لوگو تایپ حرفه ای برای معرفی برند، این موقعیت ممکن است حتی پس از چندین سال تغییر نکند.

 • سادگی و خوانایی

در طراحی یک لوگو تایپ حرفه ای باید دقت کنیم که از فونت خوانا و ساده استفاده کنیم. لوگو مظهر برند است. حال اگر آن را پیچیده و نامفهوم طراحی کنیم، برند مورد نظر در خاطر مخاطب نخواهد ماند. این امر باعث شکست کسب و کار می شود.

 • تناسب فونت با نوع فعالیت برند

فونت لوگو تایپ حرفه ای باید متناسب با نوع فعالیت برند مورد نظر باشد. به این ترتیب به راحتی به خاطر سپرده می شود. مثلاً لوگوی شرکتی که کار جدی و فنی دارد با شرکتی که مخصوص کودکان است متفاوت باشد. به عنوان مثال، لوگوی دیزنی لند و آمازون را در نظر بگیرید.

 • قانون نسبت طلایی

روانشناسان معتقدند زیباترین سازه مستطیلی است که نسبت طول به عرض آن 1.618 (نسبت طلایی) است. چون این نسبت در شبکیه چشم انسان مشاهده می شود به همین دلیل انسان آن را در زیباترین حالت می بیند.

هر چه عناصر بصری در معماری و طراحی به این عدد نزدیکتر باشند، پایدارتر، منظم تر و زیباتر می شوند. به همین دلیل است که شرکت های بزرگ در طراحی لوگوی برند خود از این قانون پیروی می کنند.

بیشتر بخوانید مقاله ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای : قیمت طراحی لوگو
ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای
 • زیبایی بصری

همانطور که گفتیم لوگو اولین جلوه بصری برند است. و از آنجایی که دست ما در طراحی لوگو تایپ خیلی باز نیست، باید تمام تلاش خود را برای جذابیت آن انجام دهیم. مثلا در رنگ آمیزی تایپوگرافی باید از سلیقه استفاده کنیم.

 • منحصر بفرد بودن

از آنجا که در این نوع لوگو، عناصر بصری ما محدود به تایپوگرافی، فونت و رنگ است، متمایز بودن بسیار مهم است. بنابراین برای موفقیت در بازاریابی باید تمام تلاش خود را بکنیم تا لوگو تایپی متفاوت و خاص داشته باشیم.

اشتباهات رایج در طراحی لوگو تایپ حرفه ای

 • استفاده از فونت های ناخوانا و گیج کننده: همانطور که گفته شد فونت مورد استفاده در طراحی لوگوتایپ بسیار مهم است. اگر از فونت های تو در تو و ناخوانا برای خلاقیت استفاده شود، نه تنها برند به راحتی خوانده نمی شود، بلکه گیج کننده و گمراه کننده نیز خواهد بود.
 • خلاقیت بیش از حد: برخی از طراحان لوگو فارسی با ترکیب چند فونت به دنبال ایجاد تنوع در لوگو هستند، انتخاب یک فونت برای حرف اول برند و فونت های دیگر در ادامه ممکن است چیز خوبی باشد، اما استفاده از چندین فونت در همان نام تجاری معمولاً نشانه شلختگی است و توصیه نمی شود.
 • استفاده از رنگ های متعدد برای تنوع بخشیدن به طرح: قبل از انتخاب رنگ، نوع کسب و کار باید به دقت بررسی شود. استفاده از رنگ های رنگین کمانی ممکن است برای طراحی لوگو تایپ اسباب بازی کودکان مفید باشد، اما بهتر است از رنگ های کلاسیک برای مشاغل بزرگسال استفاده شود.

نکات مهم در طراحی لوگو تایپ حرفه ای

 1. استفاده از هندسه: رعایت اصول هندسی در طراحی لوگوتایپ بسیار مهم است. اشکال هندسی ساده مانند دایره، مثلث و مستطیل معمولا بسیار جذاب هستند و به راحتی در ذهن مخاطب جای می گیرند. معمولا سازه مستطیلی در بین طراحان محبوبیت بیشتری دارد.
 2. طراحی افقی یا عمودی: معمولا در طراحی لوگوی فارسی، طراحی لوگو به صورت افقی توصیه می شود تا خواناتر و بهتر در ذهن مخاطب ثبت شود.
 3. خلاق باشید: استفاده از عناصر خلاقانه در طراحی لوگو مهم است. ترکیب دو رنگ یا دو فونت می تواند جالب باشد. مهم است که با حفظ سادگی، خلاق باشید و طراحی را پیچیده نکنید. همچنین در طراحی لوگو لزوما نباید مد باشد. مد شدن یک فونت یا رنگ خاص موقتی است و برای برندهایی که به دنبال ماندگاری هستند توصیه نمی شود.
بیشتر بخوانید مقاله ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای : قیمت طراحی لوگو در اصفهان
یک لوگو تایپ حرفه ای

سه دسته کلی لوگو تایپ

لوگوتایپ فارسی: طراحی لوگوتایپ فارسی امروز با تنوع در انواع فونت‌های فارسی مورد استقبال برندهای مختلف قرار گرفته است. بسیاری با بازگشت به گذشته، در پی فونت‌های نستعلیق بوده و برخی نیز از خطاطی مدرن استفاده می‌کنند. تعلیق، دیوانی، رقعه، ریحان و ثلث نیز از دیگر خطوط محبوب در میان ایرانیان هستند.

لوگوتایپ انگلیسی: لوگوتایپ انگلیسی شکلی رایج و پذیرفته شده در سراسر جهان است و بسیاری از شرکت‌های ایرانی که قصد فعالیت بین‌المللی دارند، ترجیح می‌دهند از مدل انگلیسی برای طراحی برند خود استفاده کنند.

لوگوتایپ ترکیبی: در این مدل انواع فارسی و انگلیسی در کنار همدیگر قرار می‌گیرند. صاحبان برند با این کار با یک تیر دو نشان زده‌اند و مخاطبان فارسی زبان و انگلیسی زبان را جذب خود کرده‌اند.

لوگوتایپ فارسی: امروزه طراحی لوگوتایپ فارسی با انواع فونت های فارسی مورد استقبال برندهای مختلف قرار گرفته است. بسیاری با بازگشت به گذشته به دنبال فونت های قدیمی هستند و برخی از خوشنویسی مدرن استفاده می کنند. انسان، دیوانی، رقه، ریحان و ثلث از دیگر خطوط محبوب ایرانیان هستند.

لوگوتایپ انگلیسی: لوگوتایپ انگلیسی یک فرم رایج و پذیرفته شده در سراسر جهان است و بسیاری از شرکت های ایرانی که قصد فعالیت بین المللی را دارند ترجیح می دهند از مدل انگلیسی برای طراحی برند خود استفاده کنند.

لوگوتایپ ترکیبی: در این مدل انواع فارسی و انگلیسی در کنار هم قرار گرفته اند. با این کار صاحبان برند دو پرنده را با یک سنگ کشتند و مخاطبان فارسی زبان و انگلیسی را به خود جذب کردند.

مزایای استفاده از لوگو تایپ

  1. این نوع لوگو برای برندهایی استفاده می شود که به دنبال تغییر در طول زمان نیستند و ترجیح می دهند با طراحی لوگو یا حتی طرحی خاص برای محصولاتشان به یادگار بماند. لوگوهای مربوط به کانال های تلویزیونی در این دسته قرار می گیرند.
  2. وقتی از این سبک لوگو برای معرفی برند خود استفاده می کنید، مخاطب در نگاه اول خیلی سریع شما را به یاد می آورد و شما را شناسایی می کند.
  3. با استفاده از این سبک لوگو می توانید به سرعت برند خود را تبلیغ و ترویج کنید.
  4. با توجه به فرم نوشتاری آن می توان در کانال های مختلفی مانند وب سایت، اپلیکیشن، بیلبورد و … ارائه کرد زیرا همچنان شفافیت و کیفیت خود را در اندازه های مختلف حفظ کرده است. این لوگوها در رنگ های مختلف نیز قابل چاپ هستند.
لوگو تایپ حرفه ای

معایب استفاده از لوگو تایپ

 1. برندهایی که معمولاً این سبک لوگو را برای معرفی خود به مخاطبانی انتخاب می کنند که در بازار رقابتی فعالیت گسترده ای دارند و یا افراد سرشناسی هستند که نامشان به تنهایی و بدون هیچ عنصر دیگری می تواند برای جذب مخاطب وسوسه انگیز باشد.

اگر کسب و کار شما هنوز به آن سطح از فعالیت نرسیده است و تازه وارد هستید، این سبک از لوگو برای شما مناسب نیست مگر اینکه همانطور که قبلا ذکر شد شعار قدرتمندی همراه خود داشته باشید.

 1. در این سبک از لوگو که مبتنی بر نوشتار است، در مقایسه با لوگوهایی که از تصاویر، اشکال و نمادها در طراحی خود استفاده می کنند، دست شما برای تنوع بخشیدن به لوگو باز نیست و برای ایجاد طراحی منحصر به فرد برای جذب مخاطب باید بسیار خلاق باشید.
 2. شاید این سبک لوگو در مقایسه با لوگوهایی که همراه با تصویر هستند جذاب نباشد زیرا بیشتر معطوف به معرفی نام برند و شعار آن هستند.
 3. طراح یک لوگوتایپ باید تجربه، مهارت و دانش کافی از عناصر و نمادهای گرافیکی و مفاهیم ذهنی داشته باشد، در غیر این صورت لوگوی ایجاد شده آن تاثیری را که باید بر روی مخاطب بگذارد نخواهد داشت.

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله ویژگی های یک لوگو تایپ حرفه ای : طراحی لوگو در اصفهان

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید