مشاوره

مشاوره

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

5/5
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی| عکاسی تبلیغاتی چیست؟

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی چیست؟ رشته ی هنری عکاسی شاخه های زیادی دارد از جمله: عکاسی تبلیغاتی، یکی از این زیر شاخه هاست.  در تجارت و زندگی مدرن امروزی تبلیغات تبدیل به غول بزرگی برای فروش عمده محصولات و سوددهی  های کلان شده است. قطعا اولین چیزی که توجه شما را در یک آگهی و پوستر تبلیغاتی به خود جلب می‌کند، تصویر و عکس موجود در آگهی خواهد بود. بیشتر اوقات یک عکس، سرنوشت آگهی تبلیغاتی را تعیین می‌کند و افراد با توجه به کیفیت و قابل توجه بودن تصویر، به سایر اجزاء تبلیغ نگاه و توجه می‌کنند. استفاده از جنبه‌های گرافیکی مانند عکس در تبلیغات، باعث بالا رفتن شانس آگهی برای دیده شدن توسط مخاطب است.

چرا عکس تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد؟

ملاک توسعه تجارت و فروش انواع محصولات سایر کمپانی ها و کارخانه ها توانایی و مهارت معرفی محصول به بهترین شکل آن به مردم است. چه چیزی بالاتر از یک دوربین عکاسی میتواند یک محصول را به بهترین حالت ممکن ثبت کند؟ از این جهت عکاسی تبلیغاتی از اهمیت بسیار بالایی در حوزه های صنعت، تجارت و کار آفرینی برخوردار است. اولین چیزی که توجه شما را در یک آگهی تبلیغاتی به خود جلب می‌کند، تصویر و عکس موجود در آگهی خواهد بود، لذا نباید قدرت تصاویر را دست کم گرفت، تصاویر و عناصر بصری قدرتمندد، به نحوی که یک عکس، سرنوشت آگهی تبلیغاتی را  در بین رقابت های سنگین تجاری تعیین می‌کند و افراد با توجه به کیفیت و قابل توجه بودن تصویر، به سایر اجزاء تبلیغ نگاه می‌کنند.

عکس تبلیغاتی ، به معنای گرفتن عکس از یک محصول یا خدمات به منظور معرفی و تبلیغ آن است، ممکن است برای اضافه کردن جذابیت بصری و تحریک حس کنجکاوی مخاطب، محصول را در یک موقعیت یا مکان غیر معمول نمایش دهیم، به این صورت مخاطب ما کاملا غیر ارادی وارد یک ماجراجویی تصویری می شود.

برای مشاهده نمونه های عکاسی تبلیغاتی در اصفهان، روی دکمه زیر کلیک کنید 🙂

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

عکس های تبلیغاتی در کجا استفاده می شوند؟

هر کجا چشم کار کند رد پای عکس های تبلیغاتی هست. نکات نورپردازی در عکس های تبلیغاتی در، تبلیغات محیطی کاربرد فراوانی دارند مانند: تبلیغات سایر بیلبورد ها در خیابان ها، تبلیغات بر روی اتوبوس های درون شهری و برون شهری، استند های تبلیغاتی در چهارراه ها، فلکه ها، تبلیغات ایستگاهای اتوبوس و مترو

بروشور ها و کاتالوگ ها، مجله ها در انواع محتوا، آگهی های تبلیغاتی، پوستر و بنر و … موارد استفاده از عکس های تبلیغاتی هستند.

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی چیست؟

همانطور که خط ابزارکار یک طراح است، نور ابزارکار یا قلم یک عکاس به حساب می آید. عماس با بازی با نور فریم عکاسی خود را ثبت میکند نکات نورپردازی در فرایند عکاسی تبلیغاتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوریکه در دانشگاه و موسسه های آموزشی معقوله آموزشی  جدی برای رشته عکاسی در نظر گرفته شده است دانشجویان مدت طولانی را صرف یادگیری نورپردازی میکنند تا بتوانند کارهای حرفه ای را انجام دهند. به بررسی نکان نورپردازی در عکاسی تبیلغاتی می پردازیم:

  • توجه به سایز نور در عکاسی تبلیغاتی

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی و همچنین اندازه منبع نور در عکاسی تبلیغاتی بسیار مهم است زیرا این همان نکته‌ای است که وضوح یا نرمی سایه‌ها را تعیین می‌کند. اگر منبع نور سایز بزرگی داشته باشد، سایه هایه نرم و لطیفی را ایجاد می کند، بلعکس: یک منبع نور کوچک باعث سایه‌های سخت می‌شود درحالیکه یک منبع نور بزرگ سایه‌های نرم‌تری ایجاد می‌کند. پس در انتخاب سایز منبع نور دقت کنید.

برای مثال:  نور سخت نسبت به نور نرم، بافت بسیار بیشتری را نشان می‌دهد. این نوع از منبع نور اغلب می‌تواند باعث بازتاب‌های خشن، روی پوست یا محصولاتی با سطح براق و بازتابنده شود.

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی
  • موقعیت نور

موقعیت و فاصله منبع نور شما در عکاسی تبلیغاتی -چه نور در جلو باشد، چه در کنار، پشت، پایین یا بالا باشد- به عکاس این امکان را می‌دهد تا جهت سایه‌ها را کنترل کند و همچنین بر میزان بافتی که نشان می‌‌دهد و سطح وضوح آن تاثیر گذار می باشد. موقعیت نور زبان تصویر است در مبانی هنرهای تجسمی نور در هر موقعیتی یک مفهومی را می دهد از این ویژگی روانشناسی موقعیتت نور فیلم بردار ها و طراحان صحنه برای درک بیشتر کاراکتر در نور پردازی  استفاده زیادی می کنند.

 برگردیم سره اصل موضوع این مقاله نکات نورپردازی دیگری که در گرفتن عکس تبلیغاتی باید بدانید این است که هرچه نور نزدیکتر باشد بزرگتر است، بنابراین نور ملایم‌تر خواهد بود. و اگر نور دورتر باشد کوچکتر و در نتیجه نور سخت‌تر خواهد بود. باید بدانید که نور جلویی تمایل به تولید سایه و بافت کمتری دارد در حالی که نور پایین یا کناری سایه‌های بیشتری ایجاد می‌کند و همینطور بافت بیشتری دارد.

  • قانون Inverse Square یا مربع معکوس در عکاسی تبلیغاتی

برای شما در این قسمت توضیحی از قانون مربع معکوس ارائه می‌دهیم.  به طور خلاصه باید بدانید که قانون مربع معکوس مربوط به افت نور می‌شود و به فاصله بستگی دارد و البته اندازه‌ی ظاهری منبع نور از سوژه نیز نباید از قلم بیافتد. هرچه منبع نور از سوژه دورتر باشد افت تدریجی نور که به شی نزدیک‌تر است مقایسه می‌شود. نزدیک ترین سوژه به دوربین، در پرنور ترین حالت، و دورترین سوژه به دوربین، در کم نور ترین حالت، قرار دارد.

برای نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی ، عکاس در هر نورپردازی، باید مقداری برای دیافراگم خود تنظیم کند. این مقدار میزان بازشدگی دیافراگم برای پذیرش نور را تعیین میکند.

 

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

مهم‌ترین نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی را نام ببرید؟

  • ازپس زمینه طرح‌دار اجتناب کنید.

پس زمینه طرح دار خو به خود باعث انحراف ذهن از موضوع اصلی می شود. الگوهای اضافه، پایه، اشیاء یا هر چیز دیگری به جز محصول اصلی، می‌تواند باعث منحرف کردن ذهن بیننده از سوژه اصلی یعنی کالایی که می‌خواهیم تبلیغ کنیم، شود. به عنوان عکاس تبلیغاتی، زمان کمی در اختیار دارید تا توجه مخاطب را به کالا یا خدمات خود جلب کنید. به عبارت دیگر، در کمترین زمان بیشترین تاثیر گذری باید توسط دانستن نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی انجام شود.

اگر این فرصت کم، صرف چیزهای دیگری شود که مخاظب را از سوژه دور کند یعنی از هدف عکاسی‌تان دور شده‌اید و غیر حرفه ای عمل میکنید.پس نکات اول در نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی این است که تا جایی که ممکن است از پس زمینه‌های طرح‌دار یا شلوغ اجتناب کنید تا حواس مخاطب پرت نشود! تمرکز بر سوژه مهم است.

  • از روانشناسی رنگ در عکاسی تبلیغاتی استفاده کنید.

نکات نورچردازی در عکاسی  تبلیغاتی رنگ حکم قطعی را برای سوژه ایفا می کند زیرا: هر رنگ، یک پیام منحصر به‌فرد در درون خود دارد که شما به عنوان کسی که قرار است عکس تبلیغاتی بگیرد و بروی ذهنیت مخاطب اثر بگذارید باید تا حدودی با آن آشنا باشید.

با کمک روانشناسی رنگ‌ها و آشنایی با تاثیری که هر رنگ بر ذهن و روح مخاطب دارد، می‌توانید در متقاعد کردن مشتری برای خرید از طریق تصویر، موفق‌تر باشید.در واقع لازم است بدانید با استفاده از یک ترکیب رنگی و تاثیر آن بر بیننده، چطور باید مخاطب را جذب عکس خود کنید. به عنوان مثال زرد به معنای لذت، انرژی، احتیاط و مواردی این چنین است. در حالیکه رنگ سبز برای بیننده به معنای زندگی، رشد، ایمنی و یا پول است. ازین تاثیرات در عکاسی استفاده کنید!

برای رسیدن به یک جمع بندی کلی درباره نکات نور پردازی عکاسی تبلیغاتی باید بگوییم:

نور قلم عکاس در علم عکاسی است. حساس‌ترین جنبه‌ی کاری عکاسان درک و شناخت نور است. کم و بیش همه می‌دانیم نورپردازی و ابزار نورپردازی میدان خلاقیت عکاس است، میدانی برای بازی با سایه‌ها و درخشش نور می باشد.

نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

فهرست مطالب این مقاله

اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دسترسی سریع

مشاوره

ارتباط مستقیم

اگر پس از بررسی صفحه مورد نظر همچنان سوالاتی دارید که نیاز به پاسخ دارند می توانید همین حالا با شماره های 31323008-031 یا 09132127209 تماس بگیرید.

عموما امور تبلیغاتی برای هر شخص و سازمان به صورت اختصاصی و متناسب با نیاز اجرا می شوند به همین دلیل برای دریافت قیمت دقیق خدمت مورد نظر با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید.

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209