08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

لوگو مونولاین و تفاوت مونولاین با کالیگرافی

5/5
لوگو مونولاین و تفاوت مونولاین با کالیگرافی

لوگو مونولاین و تفاوت مونولاین با کالیگرافی

بسیاری از مردم فکر می کنند که مونولاین همان کالیگرافی است. در صورتی که این دو مفهوم تفاوت هایی با یکدیگر دارند که آنها را متفاوت می کند. کالیگرافی یعنی بازی با حروف و متون. در واقع کالیگرافی مانند خوشنویسی است با این تفاوت که در کالیگرافی می توان خلاقیت بیشتری داشت و به چارچوب و استانداردهای نوشتن حروف محدود نشد.

اما مونولاین لوگویی است که در آن خطوط استفاده شده دارای اندازه یکسانی هستند. یعنی ضخامت خطوط تایپوگرافی یا نماد اصلی لوگو کم و زیاد نمی شود و در تمام قسمت های لوگو ثابت می ماند. در ادامه این مقاله شما را با لوگوی مونولاین و تفاوت مونولاین و خوشنویسی آشنا می کنیم. با ما بمان.    

لوگو مونولاین چیست؟

مونولاین یا لوگو تک خطی لوگویی است که از یک خط ساخته شده و اندازه آن (ضخامت یا نازکی خط) تغییر نمی کند. یعنی خط مورد نظر با همان وزن و ضخامت در طول لوگو از نقطه A به نقطه B منتقل شده و نماد یا کلمه ای را تشکیل می دهد. لوگوی مونولاین را می توان به صورت نازک یا ضخیم طراحی کرد پس ترکیبی از هر دو نیست!

طراحی سبک مونولاین به لوگوی شما ظاهری ساده و مینیمال می بخشد و به سرعت توجه مخاطب را به خود جلب می کند. از مهم ترین مزایای طراحی لوگوی مونولاین می توان به سازگاری و انعطاف پذیری آن اشاره کرد که به شما این امکان را می دهد که به راحتی و بدون زحمت از لوگوی خود در موقعیت ها و بسترهای مختلف مانند شبکه های اجتماعی استفاده کنید. زیرا خطوط آن پیچیدگی و تغییر اندازه در قسمت های مختلف ندارد.

اصول طراحی لوگو مونولاین

طراحی لوگو مونولاین مانند تمامی سبک های خلق هویت بصری دارای اصول و نکات مهمی است که قبل از طراحی باید با آن ها آشنا باشید تا بتوانید لوگوی ماندگار و منحصر به فرد خلق کنید. مهم ترین نکاتی که در طراحی لوگوی مونولاین باید به آن توجه کنید عبارتند از:

بیشتر بخوانید مقاله لوگو مونولاین و تفاوت مونولاین با کالیگرافی : قیمت طراحی لوگو
لوگو مونولاین
  • حفظ سادگی لوگو

سادگی مهمترین ویژگی لوگوی مونولاین است که آن را به یک لوگوی خاص و کاربر پسند تبدیل می کند. لوگوهای مونولاین اصولا ساده و مینیمال هستند و از عناصر اضافی و غیر ضروری در آنها استفاده نمی شود. بنابراین در طراحی مونولاین علاوه بر توجه به عدم تغییر سایز خطوط، اصل سادگی را نیز رعایت کنید؛ زیرا مخاطب به سرعت با لوگوهای ساده و مینیمال ارتباط برقرار می کند و آنها را به خاطر می آورد.

لوگوهای مونولاین در سه سبک بصری، نوشتاری و ترکیبی قابل ساخت هستند و برای انتخاب سبک طراحی محدودیت خاصی ندارید و فقط باید با استفاده از خطوطی با ضخامت یکسان و به صورت مینیمال لوگوی خود را طراحی کنید.

  • انتخاب پالت رنگی

انتخاب پالت رنگ مناسب یکی دیگر از مراحل مهم در طراحی لوگوی مونولاین است که با جذابیت و تاثیرگذاری آن بر روی مخاطب ارتباط مستقیم خواهد داشت. برای انتخاب رنگ لوگو باید به مواردی مانند زمینه فعالیت، مخاطب هدف و احساساتی که می خواهید در مخاطب ایجاد کنید توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا هر رنگ اثرات روانی خاصی بر افراد دارد. بنابراین قبل از انتخاب رنگ برای لوگوی مونولاین، حتما تاثیر روانی هر رنگ در برندسازی را بررسی کنید و بر اساس هدف خود یک تا سه رنگ را انتخاب کنید.

  • انتخاب فونت خوانا

انتخاب فونت مناسب و خوانا یکی دیگر از نکات مهم ساخت لوگو با تکنیک مونولاین است که در طراحی به خصوص سبک نوشتاری باید به آن توجه کنید. فونت لوگو نیز مانند رنگ آن تاثیر بسزایی در جذابیت بصری آن خواهد داشت. زمانی که مخاطب بتواند در نگاه اول نام برند یا کلمه درج شده در لوگو را به راحتی بخواند و به خاطر بسپارد، لوگوی مونولاین شما می تواند چشمگیر و خاص باشد.

  • طراحی نماد مرتبط

اگر لوگوی مونولاین را به سبک تصویری یا ترکیبی طراحی می کنید، باید از نمادی مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید تا به خوبی نمایانگر حوزه فعالیت شما باشد. در طراحی نماد لوگو باید نکته مهم عدم تغییر سایز خطوط را به خاطر بسپارید و نماد مورد نظر خود را بدون تغییر ضخامت خطوط طراحی کنید.

بیشتر بخوانید مقاله لوگو مونولاین و تفاوت مونولاین با کالیگرافی : قیمت طراحی لوگو در اصفهان
تفاوت مونولاین با کالیگرافی
  • طراحی لوگو با اشکال هندسی

استفاده از اشکال هندسی نیز در افزایش جذابیت بصری لوگوی مونولاین تاثیر بسزایی دارد و نظم خاصی به لوگو می بخشد. استفاده از اشکالی مانند دایره، مربع، مستطیل و حتی شش ضلعی در طراحی سبک های مختلف لوگو رایج است و علاوه بر جلوه دادن به لوگو، احساسات خاصی را نیز به مخاطب منتقل می کند.

کالیگرافی چیست؟

کالیگرافی هنری است که به نوع خاصی از نوشتار اطلاق می شود که در آن خطوط به هم می رسند و در واقع نوعی ترکیب بندی خط است. وسیله لازم برای نوشتن، قلم مخصوصی است که جوهر را در خود نگه می دارد و کالیگرافیست به هر شکلی که می خواهد آن را روی کاغذ پخش می کند و طرح مورد نظر را اجرا می کند.

قلم را می توان از مواد مختلفی مانند پر، چوب بامبو یا حتی فلز ساخت. رشته کالیگرافی ریشه های تاریخی زیادی دارد که مشهورترین آنها مربوط به قرون وسطی است. در اروپا از این رشته برای نسخه برداری کتاب و نوشتن نسخه های خطی استفاده می شد و سپس روز به روز بر زیبایی آن افزوده می شد. به این ترتیب حروف ابتدایی و قسمت ‌های منحنی زیر خطوط حروف چرخانده می ‌شد و این منحنی ‌ها باعث می ‌شد که تمام متن تزیین شود.

تفاوت مونولاین و کالیگرافی

بسیاری از مردم فکر می کنند که مونولاین همان کالیگرافی است. در صورتی که این دو مفهوم تفاوت هایی با یکدیگر دارند که آنها را متفاوت می کند. کالیگرافی در واقع هنر زیبای نویسندگی و دانش نوشتن صحیح کلمات است که قدمتی طولانی دارد. کالیگرافی یک هنر تجسمی جذاب است که کلمات و جملات را با سبکی خاص بر روی کاغذ یا قالب طراحی خاص با استفاده از ابزارهای نوشتاری مختلف مانند قلم مو یا ابزارهای گرافیکی پیاده سازی می کند. خط نستعلیق نیز نمونه ای آشنا و خاص از هنر کالیگرافی فارسی در فرهنگ ایرانی است.

هنر کالیگرافی دارای دو سبک کلاسیک و مدرن است و سبک مدرن ترکیبی از ویژگی های مدرن و امروزی است و انواع خط و قلم در آن به کار رفته است. اما در سبک کلاسیک همه چیز برای مخاطب ساده و خواندنی است.

مونولاین با کالیگرافی

تفاوت اصلی مونولاین و کالیگرافی این است که در کالیگرافی محدودیتی در تغییر ضخامت یا باریکی خطوط وجود ندارد. در حالی که در تکنیک مونولاین امکان تغییر اندازه خطوط وجود ندارد و میزان باریکی یا ضخامت خطوط در همه حروف یکسان خواهد بود.

ممکن است فکر کنید که این محدودیت ممکن است دستان شما را هنگام طراحی بسته نگه دارد. در صورتی که اینطور نیست و طراحی لوگو با خطوط هم اندازه به شما این امکان را می دهد که به راحتی نماد مورد نظر خود را بدون مشکلاتی مانند تغییر سایز در برخی نقاط طراحی کرده و در لوگو قرار دهید. این در رابطه با طراحی فونت نیز صادق است و با استفاده از این تکنیک حتی می توانید فونت دلخواه خود را طراحی کنید.  

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله لوگو مونولاین و تفاوت مونولاین با کالیگرافی : طراحی لوگو در اصفهان

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید