08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

عکاسی پرتره چیست؟

5/5
عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره یکی از پرطرفدارترین انواع عکاسی است که توسط عکاسان آماتور و حرفه ای انجام می شود. عکاسی پرتره در واقع نوعی عکاسی است که در آن از چهره انسان عکاسی می شود. پرتره شامل نمای بزرگی از سوژه نسبت به کل عکس است تا مخاطب بتواند موضوع اصلی را بررسی کرده و به آن توجه کند. برای عکس های پرتره می توان از پس زمینه های مختلفی استفاده کرد که بر اساس ترجیح و علاقه شخصی هر فرد متفاوت است.

انواع عکاسی پرتره

از بین انواع عکاسی پرتره، معمولا سبک ساده و استودیویی معروف است. عکسی که در آن سوژه مستقیماً به لنز نگاه می کند و قسمت زیادی از عکس روی عمق نگاه سوژه و احساسات سوژه متمرکز شده است. این نوع عکاسی پرتره قدیمی ترین نوع عکاسی پرتره است. انواع دیگر عکاسی پرتره شامل موارد زیر است:

 • پرتره‌های صادقانه (candid portraits)

پرتره Candid نوعی عکاسی پرتره است که در آن سوژه با علم به اینکه در مقابل دوربین است، روی دوربین تمرکز نمی کند. یعنی سوژه ژست خاصی ندارد و مستقیم به دوربین نگاه نمی کند. در واقع سوژه به عکاس این امکان را داده است که بدون چیدمان و برنامه ریزی خاصی بخشی از احساس و موقعیت را به تصویر بکشد. پرتره های صادقانه احساسات واقعی سوژه را منعکس می کنند.

 • پرتره های زیبایی (Portraits Beauty)

پرتره های زیبایی اغلب بر زرق و برق و زیبایی سوژه تاکید دارند و به آن توجه می کنند. این عکس ها بیشتر با برنامه ریزی قبلی در رابطه با لباس و آرایش موضوع گرفته شده اند.

 • پرتره های فاین آرت (Portraits Fine Art)

پرتره های هنرهای زیبا اغلب در مورد اینکه آیا آنها عکاسی پرتره هستند یا نه بحث می شود. بسیاری از عکاسان هنرهای زیبا از شکل دیگری از هنر به نام نقاشی الهام گرفته اند. خلاقیت جزء جدایی ناپذیر این نوع عکاسی است و عکاسان همیشه در حال کشف ایده های خلاقانه هستند.

برای مشاهده عکاسی تبلیغاتی در اصفهان، روی دکمه زیر کلیک کنید :)nv

عکاسی پرتره چیست؟
 • پرتره سبک زندگی (Lifestyle portrait)

پرتره های سبک زندگی عکس هایی هستند که موضوعی را از زندگی روزمره روایت می کنند. این نوع پرتره با تعریف سبک زندگی سوژه، بیننده را الهام می بخشد و تحت تاثیر قرار می دهد. نوعی عکاسی تبلیغاتی با تمرکز بر یک محصول خاص یا تعریف سبک زندگی مانند سالن های ورزشی و سالن های زیبایی در این ژانر ثبت می شود.

مرز باریکی بین عکاسی تبلیغاتی، عکاسی صنعتی و پرتره های سبک زندگی وجود دارد که اهمیت تخصص و تجربه عکاس را برای ثبت عکس های خلاقانه و دقیق مهم تر می کند.

 • پرتره سنتی

به این ترتیب سوژه مستقیماً به دوربین نگاه می کند و در یک ژست از پیش تعیین شده قرار می گیرد. این نوع عکاسی از چهره معمولا در آتلیه ها و با کمک منابع نور آتلیه انجام می شود.

 • پرتره‌ نزدیک (Close up portrait)

در عکاسی پرتره، بخشی از سوژه بیان فوق العاده ای از وضعیت، احساس و موقعیت فرد دارد. لبخند نوزاد، چین و چروک های صورت یا چشم های سوژه چیزهایی هستند که می توان از آنها برای ثبت عکس های فوق العاده چشمگیر استفاده کرد. برای گرفتن پرتره های نزدیک، سوژه باید کاملاً آرام و راحت باشد. گرفتن پرتره های کلوزآپ عالی به مهارت عکاس در ایجاد احساس امنیت و راحتی در سوژه بستگی دارد.

 • پرتره‌ گروهی(Group portrait)

پرتره های گروهی بهترین نوع عکس برای گرفتن عکس های خانوادگی هستند. این نوع عکس مورد استقبال زوجین نیز قرار می گیرد. ثبت پرتره های گروهی منحصر به فرد به مهارت عکاس بستگی دارد. هماهنگی افراد، ژست صحیح، نگاه خلاقانه و ثبت لحظه جادویی توسط عکاس، تصویر نهایی را جذاب می کند.

بیشتر بدانید مقاله عکاسی پرتره چیست؟ : قیمت عکاسی صنعتی در اصفهان

عکاسی پرتره چیست؟
 • پرتره های خیابانی (Portraits Street)

پرتره های خیابانی اغلب بدون برنامه ریزی و کاملاً خودجوش هستند. در این شاخه از عکاسی، رفتار و اعمال سوژه کاملا واقعی است و عکاس هیچ تاثیری بر وضعیت بدن سوژه ندارد.

 • پرتره‌ محیطی (Environmental portrait)

این نوع عکاسی پرتره در مکانی انجام می شود که برای سوژه مفهوم خاصی دارد. گاهی تنها علاقه سوژه به محیطی خاص منجر به ثبت پرتره محیطی می شود و گاهی محیط حاصل سال ها زندگی سوژه است. در مواردی مانند عکاسی از کودک در اتاق خود، پرتره های محیطی به عکس ها معنایی می دهند که بدون محیط امکان پذیر نیست.

برای ثبت عکس های پرتره محیطی نیز با بیان نظر خود با عکاس مشورت کنید. عکس‌ های پرتره محیطی ممکن است در برخی موارد نیاز به تجهیزات خاصی داشته باشند و باید محیط را بررسی کرد و عکاس باید پیش ‌زمینه‌ ای در مورد نور، ژست و هماهنگی سوژه قبل از عکاسی داشته باشد.

 • سلف پرتره

عکاسی سلفی پرتره با عکاسی سلفی متفاوت است. این روش عکاسی به عکاسی پرتره هنری نزدیکتر است و از قوانین آن پیروی می کند. توجه به نور، ژست و لوازم جانبی در این نوع عکاسی بسیار مهم است و نقش بسزایی در بیان حال و احساس سوژه دارد.

عکاس پرتره چه کارهایی باید انجام دهد؟

عکاس پرتره مسئول گرفتن بهترین عکس ها از سوژه های خود است. عکاسان پرتره باید بهترین پس ‌زمینه یا موقعیت مکانی را همراه با نور مناسب با توجه به علاقه سوژه ارائه دهند. برخی از عکاسان پرتره حتی پس از ویرایش عکس ها را چاپ کرده و به مشتریان خود تحویل می دهند. در این قسمت به برخی از وظایف عکاسان پرتره اشاره می کنیم:

بیشتر بخوانید مقاله عکاسی پرتره چیست؟ : عکاسی صنعتی در اصفهان 

عکاسی پرتره
 • انتخاب لوکیشن

یکی از مهمترین وظایف هر عکاس پرتره یافتن مکانی مناسب برای پس زمینه عکس هایش است، این مکان می تواند آتلیه یا خیابان یا هر جای دیگری باشد. نکته: سلیقه موضوع مهم ترین مورد برای انتخاب پس زمینه و مکان است.

 • استودیو

یکی از روش های محبوب در بین عکاسان پرتره، عکاسی روی پس زمینه ساده و تک رنگ است، البته این روش برای اکثر عکاسان سنتی است، زیرا به آنها اجازه می دهد به راحتی سوژه را از پس زمینه و هر عنصر اضافی که باعث انحراف چشم بیننده می شود، جدا کنند.

 • خارج از استودیو

عکاسی خارج از آتلیه می ‌تواند عکس‌ های خلاقانه ‌تری را برای ما به ارمغان بیاورد که به بازتاب شخصیت سوژه کمک می ‌کند و همچنین به بیننده اجازه می ‌دهد تا احساس بهتری نسبت به موضوع عکس داشته باشد.

نکته: هر مکانی که انتخاب می کنید، فراموش نکنید که تمرکز اصلی شما روی سوژه است، نه پس زمینه و مکان.

 • چیدمان نورپردازی

نور یکی از موارد مهم در عکاسی پرتره است، زیرا تنظیمات نوری مختلف می تواند نگرش و احساسات کاملا متفاوتی را در عکس نشان دهد. برای عکاسی پرتره، فلاش دوربین را نادیده بگیرید و در عوض از نور طبیعی یا نورهای استودیویی با بازتابنده استفاده کنید.

بیشتر بخوانید مقاله عکاسی پرتره چیست؟ : تعرفه عکاسی صنعتی

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید