08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

عکاسی ماکرو چیست؟

5/5
عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو سبکی از عکاسی است که در آن از سوژه در اندازه واقعی یا بزرگتر از ابعاد اصلی عکس گرفته می شود. در این نوع عکاسی سوژه هایی مانند گل یا حشرات با ابعاد بزرگتر و با کوچکترین جزئیات نمایش داده می شوند. اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم باید بگوییم که در عکاسی ماکرو وارد دنیای اجسام ریز خواهید شد. با این حال، اکثر مردم هر عکس نزدیک و بسیار دقیق از یک شی کوچک را یک عکس ماکرو می دانند.

سوژه‌های عکاسی ماکرو چیست؟

عکاسی ماکرو ابتدا برای عکس گرفتن از حشرات، گیاهان و اشیاء کوچکی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند اختراع شد. این نوع عکاسی یک راه عالی برای عکاسی از مگس ها، زنبورها، پروانه ها، کرم ها، گل ها، برگ ها و غیره بوده است. در ادامه به کاربرد عکاسی ماکرو می پردازیم و موضوعات عکاسی ماکرو را نام می بریم:

 • عکاسی از طبیعت (گل، برگ و شاخه)
 • عکاسی پرتره
 • عکاسی از غذا و میوه
 • عکاسی از محصولات (ساعت، عطر و خودکار)
 • عکاسی از حشرات

 نکات مهم درباره عکاسی ماکرو

 • در عکاسی ماکرو به یک لنز ماکرو مناسب نیاز دارید.

اگرچه امروزه در منوی اکثر دوربین های دیجیتال گزینه ماکرو وجود دارد، اما این گزینه قابلیت بزرگنمایی لنزهای ماکرو را ندارد. اگر قصد دارید برای یک مجله یا وب سایت عکس های حرفه ای بگیرید، به یک لنز ماکرو واقعی نیاز دارید.

طیف گسترده ای از لنزهای ماکرو در بازار وجود دارد که می توانید آنها را روی دوربین خود نصب کنید. البته معمولا لنزهای ماکرو گران هستند. اما ارزش پرداخت بیشتر برای عکس های ماکرو با کیفیت را دارد.

برای مشاهده عکاسی تبلیغاتی در اصفهان، روی دکمه زیر کلیک کنید :)nv

عکاسی ماکرو چیست؟
 • سوژه مناسب انتخاب کنید.

باید بدانید که هر سوژه ای برای عکاسی ماکرو مناسب نیست. سوژه هایی هستند که از نمای نزدیک قابل تشخیص نیستند. اگر مخاطب نمی تواند موضوع عکس شما را به درستی تشخیص دهد، انتظار نداشته باشید که شما را تحسین کنند.

البته اگر سوژه شما در حالت ماکرو تا حدودی تار است، اما همچنان زیبا است، می توانید آن را به عنوان سوژه عکس خود انتخاب کنید. سوژه های رایج برای عکاسی ماکرو شامل حشرات، پروانه ها، قطرات باران، جواهرات یا اسباب بازی های کوچک و غیره است.

عکاسی ماکرو از اجسام بی جان آسان است زیرا حرکت نمی کنند. در این میان عکاسی ماکرو از حشرات و حیوانات کوچک چالشی مهم در عکاسی محسوب می شود. در این نوع عکاسی عکاس باید در موقعیتی باشد که سوژه فرار نکند.

 • رعایت فاصله کانونی بیشتر برای عکس جانداران

از لنزها و دوربین هایی استفاده کنید که فاصله کانونی بیشتری دارند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که به صورت دیجیتالی بدون حرکت واقعی به سوژه نزدیک شوید.این کار از فرار حشرات و حیوانات کوچک جلوگیری می کند. بهترین فاصله کانونی برای عکاسی ماکرو باید بیش از 90 میلی متر باشد.

 • برای بهبود کیفیت در عکاسی ماکرو از لوازم جانبی کمکی کمک بگیرید

حتی بدون لنز ماکرو و با استفاده از لوازم جانبی مناسب می توانید عکس های قابل قبولی در این سبک بگیرید. دیوپتر یکی از این وسایل است که به شما کمک می کند بزرگنمایی لازم را ایجاد کنید. دیوپتر در واقع نوعی شیشه محدب است که در جلوی لنز اصلی دوربین قرار می گیرد. این دستگاه در واقع یک فیلتر نزدیک یا ذره بین است.

استفاده از Extension Bellows ابزاری که برای عکاسی در سبک ماکرو استفاده می شود. این دستگاه باعث می شود که فاصله کانونی به سمت جلو حرکت کند. این به شما کمک می کند تا به موضوع نزدیک تر شوید.

 • پس زمینه را تنظیم کنید.

گرفتن عکس از سوژه های بی جان این مزیت را دارد که بر تمام جزئیات کنترل کامل خواهید داشت. نور، مکان، پس‌زمینه و موارد دیگر را می‌توان با توجه به خواسته‌های عکاس تنظیم کرد.

بسیاری از عکاسان رنگ پس زمینه را برای تضاد با سوژه ترجیح می دهند. این تضاد رنگ به برجسته شدن موضوع عکس کمک می کند.

بیشتر بدانید مقاله عکاسی ماکرو چیست؟ : قیمت عکاسی صنعتی در اصفهان

عکاس ماکرو

البته اگر عادت به عکاسی در فضای باز دارید، کنترل اوضاع کمی دشوارتر می شود. برای سهولت کار می توانید از ابزاری مانند دست مکانیکی برای نگه داشتن پس زمینه دلخواه مانند برگ سبز پشت سوژه استفاده کنید.

 • به عمق تصویر دقت کنید.

برای افزایش عمق میدان، باید از دیافراگم کوچکتر یا فاصله کانونی بزرگتر استفاده کنید. مشکل استفاده از دیافراگم کوچکتر این است که نور کمتری وارد دوربین می شود و ممکن است وضوح را تحت تأثیر قرار دهد. از سوی دیگر، اگر از دیافراگم بسیار بزرگ استفاده کنید، عمق تصویر کاهش می یابد و برخی جزئیات از بین می روند.

یکی از چالش های عکاسی ماکرو ایجاد تعادل بین عمق و وضوح تصویر است. اگر در زاویه ای هستید که تمام جزئیاتی را که می خواهید در دید داشته باشید، وضوح نکته بعدی است که باید در نظر بگیرید. اگر رنگ مشکی برای برش قاب تصویر ندارید، می توانید زوم را کاهش دهید و از دیافراگم کوچکتری استفاده کنید. این کار وضوح و شفافیت تصویر را افزایش می دهد و با برش می توانید بزرگنمایی دلخواه را به دست آورید.

مشکل استفاده از دیافراگم کوچک این است که باید سرعت شاتر را کم کنید. در این شرایط سعی کنید دوربین را با استفاده از سه پایه ثابت کنید تا از تار شدن تصویر جلوگیری کنید. در عین حال تا حد امکان نور کافی در صحنه داشته باشید.

 • در عکاسی ماکرو نور کافی بسیار با اهمیت است.

نور عنصری حیاتی در هر سبکی از عکاسی از جمله عکاسی ماکرو است. عکاسی ماکرو توانایی ایجاد تصاویر خارق العاده با نور مناسب را دارد. نور علاوه بر جلوه هنری که در عکاسی ماکرو ایجاد می کند، بر تنظیمات دوربین نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، زمانی که سوژه شما با وجود باز بودن دیافراگم هنوز در تاریکی است!

عکاسان با تجربه به علاقه مندان به عکاسی ماکرو توصیه می کنند از تجهیزاتی مانند رینگ لایت استفاده کنند. استفاده از ringlight به شما این امکان را می دهد که از دیافراگم های کوچکتر و سرعت شاتر سریع تر، به خصوص برای سوژه های متحرک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید مقاله عکاسی ماکرو چیست؟ : عکاسی صنعتی در اصفهان 

عکاسی ماکرو
 • ترکیب‌بندی دوربین خود را بهبود ببخشید.

در تمامی سبک های عکاسی، یکی از قابلیت های مهم برای یک عکاس خوب، توانایی او در انتخاب بهترین ترکیب بندی و قرارگیری مناسب دوربین است. این قابلیت به ویژه برای عکاسی ماکرو بسیار مهم است.

اگرچه امکان اصلاح بسیاری از جزئیات نامناسب در ویرایش وجود دارد، اما باید سعی کنید بهترین زاویه دوربین را داشته باشید. برش عکس باعث کاهش وضوح تصویر می شود. بنابراین لازم است فضای مناسبی برای قاب عکس انتخاب کنید تا بیشتر تصویر متعلق به سوژه شما باشد.

 • نقطه کانونی و تمرکز سوژه را انتخاب کنید.

دوربین آماده است و فقط باید روی سوژه فوکوس کنید و عکس بگیرید. اما بهتر است به این نکته توجه کنید که انتخاب فوکوس دوربین در عکاسی ماکرو بسیار مهم است. انتخاب نقطه فوکوس مناسب در بهبود کیفیت تصویر ماکرو و پرسپکتیو عکس بسیار موثر است. پس سعی کنید بهترین نقطه کانونی و فوکوس سوژه را انتخاب کنید.

 • صبور باشید و تمرین کنید.

عکاسی ماکرو سبکی بسیار جذاب و جالب است. اما ممکن است برای مبتدیان کمی چالش برانگیز باشد. هنگام آزمایش یک سبک جدید نکات زیادی برای یادگیری وجود دارد، بنابراین بهتر است صبور باشید.

به یاد داشته باشید که تمرین و تکرار معجزه می کند. تمرین و تکرار یک تکنیک را به یک عادت ساده برای شما تبدیل می کند. پس از تکرار و تمرین نترسید و همیشه آن را انجام دهید.

بیشتر بخوانید مقاله عکاسی ماکرو چیست؟ : تعرفه عکاسی صنعتی

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید