031-31323008-9

021-28427209

08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

طراحی و چاپ کارتن

5/5
طراحی و چاپ کارتن مقوایی

طراحی و چاپ کارتن

فرآیند طراحی و چاپ کارتن یکی از مهم ترین مراحلی است که در کارتن مقوایی صورت می گیرد. طراحی و چاپ کارتن با طرح یا علامتی که متعلق به شماست، می‌تواند به ارزان‌ترین حالت ممکن توجه خریداران را جلب کرده و کسب و کارتان را تبلیغ نماید. چاپ روی جعبه مقوایی فقط به روش افست انجام می گیرد که مستقیما روی خود جعبه انجام می شود.

جعبه های مقوایی در مقایسه با جعبه های کارتنی مقاومت پایین تری دارند به دلیل آن که کارتن در انواع کارتن سینگل فیس یا دو لایه، کارتن سه لایه یا کارتن پنج لایه تولید می شود. برای سفارش آسان تر یک طراحی و چاپ کارتن مطلوب مطالعه این مقاله پیشنهاد می شود.

انواع ورق جهت طراحی و چاپ کارتن

برای تولید کارتن خام ورق‌های مختلف باکیفیت و ضخامت مختلف در کارخانه تولید می‌شود. در تولید ورق کارتن به کاغذهای کنگره‌دار یا آکاردونی وسط ورق فلوت گفته می‌شود که با توجه به ارتفاع و فاصله بین آنها دارای اسم‌های مختلفی می‌باشد. به انواع آن توجه کنید:

 • ورق سینگل

از نازک‌ترین ورق‌ها در تولید کارتن می‌باشد. که معمولا برای جعبه‌های فانتزی و خاص استفاده می‌شود. این نوع ورق یا دارای فلوت نبوده یا با فلوتی با ارتفاع خیلی کم تولید می‌شود. و بخاطر ضخامت کم برای جعبه‌های که دارای پیچیدگی خاص یا خط تا های نزدیک به هم هستن ایده‌آل بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 • ورق B فلوت 

ورق E نیز ارتفاع هر کنگره بین ۲٫۱ تا ۲٫۹ میلی‌متر است و در هر متر مربع تعداد ۱۲۵ تا ۱۵۰ کنگره وجود دارد.

 • ورق C فلوت 

ورق C نیز ارتفاع هر کنگره و فلوت بین ۳٫۵ تا ۳٫۷ میلی‌متر و در هر متر مربع تعداد ۱۲۰ تا ۱۴۵ کنگره یا فلوت وجود دارد. ورق C یکی از ورق‌های ضخیم و برای کارتن‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • ورق E فلوت 

بعد از ورق سینگل یکی از ورق‌های نازک است که برای کارهای سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع هر کنگره یا فلوت آن بین ۱٫۱ تا ۱٫۶ میلی‌متر و در هر متر مربع تعداد ۲۹۰ تا ۳۲۰ کنگره یا فلوت وجود دارد. ورق E فلوت دارای ریز ترین فلوت‌ها در بین ورق‌های تولیدی است. البته ورق برای تولید کارتن در دو مدل رنگ، یکی رنگ کرافت یا قهوه‌ای و دیگری رنگ سفید تولید می‌شود که رنگ سفید دارای قیمت گرانتری می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه در مقاله طراحی و چاپ کارتن: طراحی و چاپ بسته بندی

بهترین طراحی و چاپ کارتن

معرفی انواع طراحی و چاپ کارتن

شما باید کارتن مورد نیازتان را با توجه به محصول، سلیقه مشتری، روانشناسی رنگ، لوگو شرکت و … طراحی کرده و چاپی منحصربفرد روی آن انجام دهید. برای اینکه افراد بتوانند بهترین انتخاب را از بین انواع روش‌های چاپ کارتن انتخاب کنند باید شناخت و اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنند. معمولا از کارتن‌ ساده خام، برای انجام فرآیند چاپ استفاده می‌کنند.

 • سیلک بر کارتن

یکی دیگر از روش‌های چاپ اختصاصی بر روی کارتن چاپ سیلک است. این روش برای ایجاد کارتن‌های بسته‌بندی در تعداد کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساس کار به این صورت است که از شابلون یا زینک برای طراحی کارتن‌ها کمک می گیرند. از جمله رایج‌ترین مثال‌های موجود در بازار که همه افراد شاهد آن بوده‌اند می‌توان به طراحی جعبه خرما، جعبه شیرینی، کارتن لوازم یدکی و … اشاره نمود.

 • فلکسو

چاپ فلکسو که با نام چاپ مستقیم روی کارتن نیز شناخته می‌شود از دیگر روش‌های چاپ اختصاصی بر روی کارتن است. هر چند در این روش کیفیت و وضوح تصاویر به اندازه مورد قبلی بالا نیست اما به دلیل صرفه اقتصادی از مقبولیت زیادی بین افراد برخوردار است.

اکثریت جعبه‌های بسته‌بندی در کسب و کارهای مختلف به کمک چاپ فلکسو طراحی شده‌اند. چاپ فلکسو گزینه مناسبی برای ایجاد طرح‌های رنگی یا تک رنگ بر روی کارتن‌هایی با بدنه‌های قهوه‌ای یا سفید است. چاپ فلکسو تنوع بالایی در ایجاد طرح‌های گوناگون دارد.

 • لمینیت یا افست

در این روش چهار رنگ اصلی آبی، قرمز، مشکی و زرد به کار برده می‌شود. چاپ افست از کیفیت چاپ و وضوح تصاویر بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین معمولا از محصولاتی که بسته‌بندی آن‌ها اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد از چاپ افست بهره می‌برند. از چاپ افست برای اختصاصی کردن کارتن‌های بسته‌بندی محصولات صادراتی ترجیح داده می‌‌شود.

دستگاه‌های چاپ افست امکان چاپ مستقیم بر روی ورق را نداشته و برای تولید کارتن حتما باید طرح مورد نظر بر روی مقوا چاپ شده و سپس بر روی ورق کارتن چسبانده شود. به این فرآیند را لمینیت می گویند.

پیشنهاد مطالعه در مقاله طراحی و چاپ کارتن: چاپ و بسته بندی لبنیات

انجام طراحی و چاپ کارتن

انواع طراحی و چاپ کارتن در تولید

برای انتخاب طرح مناسب ابتدا بدانیم شیوه های مختلف تای کارتن ها چگونه است:

 • کارتن کف قفلی

این مدل کارتن یکی از پر کاربردترین مدل کارتن است که درب جعبه به صورت دارویی بوده و کف آن قفلی است. این مدل کارتن از نظر مصرف ورق اقتصادی بوده و هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید است. این مدل کارتن برای قسمت درب دارویی می‌تواند دارای قفل مکمل نیز باشد.

 • کارتن درب دارویی

این مدل کارتن با توجه به مدل بسته شدن یکی از عامیانه‌ترین مدل‌های بسته بندی در جعبه و کارتن است که هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید و چاپ است.

 • کارتن درب و کف جدا

این مدل کارتن با توجه به مدل بسته شدن مصرف ورق بالاتری داشته و قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های دیگر دارد. این مدل بسته بندی معمولا برای محصولات فانتزی و لوکس‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل کارتن هم به صورت لمینت کارتن (چاپ رنگی) و هم به صورت فلکسو می‌تواند تولید شود.

 • کارتن با قفل دوبل

این مدل کارتن دقیقا شبیه کارتن درب و کف جدا است با این تقاوت که روی درب یه قفل دوم جهت مقاوم کردن درب در برابر باز نشدن راحت کارتن دارد. این مدل، هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید و چاپ است.

 • کارتن کیبوردی

کارتن مادربردی برای محصولاتی استفاده می‌شود که ارتفاع کوتاه دارند و باید از بالای محصول به آن دسترسی داشته باشیم. این مدل کارتن‌ها از کارتن‌های فانتزی پر کاربرد هستند.

 • چاپ کارتن دسته دار پلاستیکی

در بعضی از بسته بندی های کارتن برای جابجایی راحت محصول و کارتن از دسته‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. در این مدل از کارتن‌ها در روی قسمتی از آن فضای برای نصب دسته پلاستیکی در نظر گرفته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه طراحی و چاپ کارتن : چاپ و بسته بندی جعبه شکلات 

مراحل تولید کارتن بسته بندی

هزینه طراحی و چاپ کارتن

داشتن طراحی و چاپ اختصاصی هزینه گزافی ندارد و بسته به عوامل مختلف از جمله ابعاد کارتن، روش چاپ انتخابی، تیراژ، جنس کارتن، طراحی مورد نظر برای چاپ و … متغیر است. به عنوان مثال چاپ به صورت تک رنگ بر روی کارتن‌های کوچک خیلی ارزان‌تر از چاپ بر روی کارتن‌های بزرگ با تنوع رنگ بالا خواهد بود.

شاید از نظر بعضی چاپ اختصاصی بر روی کارتن کاری لوکس بوده و انجام آن بیهوده به نظر برسد. اما باید توجه داشته باشید که با شخصی‌سازی کارتن‌های بسته‌بندی نه تنها هزینه اضافی را متحمل نشده‌اید بلکه این کار ارزان‌ترین تبلیغ و بازاریابی برای محصول شما خواهد بود.

در یک کلام!

اگر دو جنس با کیفیت یکسان در فروشگاهی وجود داشته و شما قصد انتخاب یکی از آن‌ها را برای خرید دارید. طبیعتا به صورت ناخودآگاه به سمت کالایی جذب خواهید شد که از بسته‌بندی شکیل و زیبایی برخوردار باشد. پس اگر به طور جدی قصد ورود به بازار یک کالای خاص را دارید، حتما در کنار حفظ کیفیت محصول در راه شخصی‌سازی طراحی و چاپ کارتن خود نیز تلاش کنید.

نقش آبرنگ ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ است، با ما حرفه ای بدرخشید!

 • آدرس:

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5 ، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

 • شماره های تماس:

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید