08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

طراحی لوگو با روش مونوگرام

5/5
طراحی لوگو با روش مونوگرام

طراحی لوگو با روش مونوگرام

طراحی لوگو با روش مونوگرام یکی از قدیمی ترین انواع طراحی لوگو است. در این طراحی معمولا از حروف اول یا دوم کلمات نام برند استفاده می شود. طراحی لوگو مونوگرام از استانداردهای طراحی و بایدها و نبایدها پیروی می کند. شرکت های معروف قدیمی و همچنین شرکت های تازه تاسیس به دلیل سادگی و تنوع از طراحی مونوگرام برای طراحی لوگوی خود استفاده می کنند. البته این نکته را فراموش نکنید. طراحی لوگوی مونوگرام برای یک برند کاری بسیار دشوار است و تنها توسط یک تیم خلاق و هنری قابل پیاده سازی است.

طراحی لوگو با روش مونوگرام داستانی را بیان می کنند. آنها نمایانگر ما هستند و به سنت و هویت برند وفادار می مانند. این مدل های لوگو راهی عالی برای شناخته شدن برند ما هستند.

قدمت مونوگرام ها به 350 سال قبل از میلاد برمی گردد. اولین مونوگرام‌ها بر روی سکه های یونانی ظاهر شدند که از دو حرف اول نام شهر تشکیل شده بود و از آن زمان در طول تاریخ به عنوان روشی عملی برای شناسایی شهرها و امپراتوری ها استفاده شده است. مونوگرام ها در طول تاریخ به عنوان روشی برای برندسازی تکامل یافته اند. مونوگرام ها نقوشی هستند که از دو یا چند حرف برای تشکیل یک نماد منسجم تشکیل شده اند. هدف آنها ارائه برند، شخص یا شرکت به روشی متمایز است.

طراحی لوگو با روش مونوگرام ساده یا پیچیده؟

طبیعتا مونوگرام ها از استانداردها و بایدها و نبایدهای طرح های لوگو مستثنی نیستند و بهتر است از روش های ساده برای طراحی مونوگرام استفاده کنید. حتی نگاهی به مونوگرام های استفاده شده توسط 500 برند برتر دنیا نیز نشان میدهد که آنها برای جا انداختن برند خود در ذهن مخاطب از روش ساده استفاده کرده اند و روش های طراحی شلوغ و پیچیده گذشته، امروزه کارآمد نیست.

طراحی لوگو با روش مونوگرام با لوگو تایپ

مراقب باشید مونوگرام را با لوگوتایپ اشتباه نگیرید. این دو تفاوت های زیادی با هم دارند و کاملا از هم جدا هستند. هر کدام از این ها دارای انواع طرح های لوگو هستند که در جای خود موفق و عالی هستند. به طور کلی لوگو یک تصویر گرافیکی موثر برای یک شرکت، وب سایت، محصول، اداره، سازمان و … است، لوگو تایپ یک لوگوی نوشته شده است که نام برند به طور کامل در آن نوشته می شود. به عنوان مثال لوگوی فیسبوک، ویو، گوگل، کوکاکولا، زمزم، دیزنی و … که در این لوگوها نام برند را در لوگوی آنها کاملا تشخیص می دهید.

اما در مونوگرام یک یا دو یا سه حرف اول نام برند انتخاب می شود و با کار روی کنار هم قرار گرفتن آنها، لوگوی شرکت، سایت و … طراحی می شود. برخی از نمونه های موفق لوگوهای مونوگرام عبارتند از LG و HP

بیشتر بخوانید مقاله طراحی لوگو با روش مونوگرام : قیمت طراحی لوگو

طراحی لوگو با روش مونوگرام

تفاوت‌های طراحی لوگو با روش مونوگرام و لوگوتایپ:

 • لوگوتایپ نام برند را به طور کامل نشان می دهد و برای برندهایی با نام های کوتاه و مختصر انتخاب بهتری است.
 • مونوگرام از یک یا دو حرف اول نام برند یا حرف اول قسمت هایی از نام های چند قسمتی تشکیل شده است. برای برندهایی با نام های بلند انتخاب بهتری است.
 • خوانا بودن در لوگوتایپ بیشتر از مونوگرام‌ها است.
 • برای برندهایی که نام شخص روی آن است، مونوگرام گزینه ی بهتری است.

موارد مشترک در هر دو نوع لوگو:

 • هر دو برای برندهای تجاری، تبلیغات و برای مراکز ارائه دهنده خدمات و محصولات قابل استفاده هستند.
 • هر دو را می‌توان با رنگ‌های زیبا و حالات گرافیکی ترکیب کرد.
 • برای چاپ و کارهای بسته بندی، هر دوی این لوگوها قابل استفاده هستند.

اصول طراحی لوگو با روش مونوگرام

 • فونت مناسب

فونت مناسب برای کسب و کار خود را پیدا کنید. بخش بزرگی از زیبایی و منحصر به فرد بودن لوگوی مونوگرام به فونت آن بستگی دارد. لوگوی مونوگرام بر حروف تاکید دارد و به همین دلیل باید فونتی را انتخاب کنید که نشان دهنده شخصیت برند و مخاطب هدف شما باشد.

 • چاشنی خلاقیت

حروف را با طرح های خاص ترکیب کنید و شخصیت جدیدی برای آن بسازید. گاهی اوقات با کمی خلاقیت می توانید حروف جدیدی خلق کنید. به عنوان مثال، تنیسور حرفه ای راجر فدرر را در نظر بگیرید. مونوگرام مورد استفاده برای برند شخصی وی دارای حروف اول نام خانوادگی و نام کوچک وی است. با این حال، بخش‌هایی از این حروف گم شده‌اند و تکمیل تصویر «RF» به مغز ما واگذار می‌شود.

 • رنگ هوشمندانه

در لوگوهای مونوگرام بهتر است استفاده از رنگ ها محدود شود و در نهایت از دو رنگ استفاده شود. مشکی رنگ محبوبی برای لوگوها در صنعت مد است زیرا زیبا و مینیمال است. قرمز و آبی اغلب در طراحی لوگوی مونوگرام به تنهایی یا ترکیبی استفاده می شوند. رنگ قرمز احساس قدرت و هیجان را القا می کند و آبی حس اعتماد و اطمینان را به مخاطب منتقل می کند.

بیشتر بخوانید مقاله طراحی لوگو با روش مونوگرام : طراحی لوگو حرفه ای اصفهان

طراحی لوگو با روش مونوگرام

 • نحوه قرارگیری

در نمایش حروف لوگو خلاق باشید. البته لوگوهای مونوگرام در بیشتر موارد فقط از حروف تشکیل شده اند، اما شکل و موقعیت حروف نقش بسزایی در طراحی کلی آنها دارد. به عنوان مثال، حالت “قفل”، که در آن دو حرف با هم قفل شده اند، می تواند یک روش خلاقانه برای کنار هم قرار دادن حروف باشد.

از بیش از یک حرف استفاده کنید: ترجیحا از لوگوی تک حرفی استفاده نکنید. انتقال پیام شرکت تنها با یک حرف بسیار دشوار و پیچیده خواهد بود و ممکن است با انتخاب یک حرف نتوان طرحی متناسب با برند را به درستی اجرا کرد.

مزیت‌ های طراحی لوگو با روش مونوگرام

 • مونوگرام برای کسب و کارهایی که نام بلندی برای برند خود دارند مناسب است. اگر برند تجاری شما بسیار طولانی است و علاقه ای به طراحی لوگوی گرافیکی ندارید، می توانید از مونوگرام برای طراحی لوگوی تجاری خود استفاده کنید.
 • همانطور که گفته شد طراحی لوگو با روش مونوگرام در ایران چندان مرسوم نیست، بنابراین بهترین فرصت برای استفاده از این نوع طراحی منحصر به فردترین است.
 • با توجه به نوع طراحی لوگو با روش مونوگرام ، تنوع زیادی وجود دارد. همچنین با توجه به تنوع، سادگی این سبک باعث می شود هزینه کمتری برای لوگوی طراحی شده پرداخت کنید. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که لوگوی مونوگرام، قیمت طراحی آن نسبتا ارزان است.
 • با استفاده از طراحی لوگو با روش مونوگرام می توانید ذهن مخاطب را در لوگوی کسب و کار خود درگیر کنید. بر اساس نظریه گشتالت، برای درک هر مفهومی، فرد آن را به عنوان یک کل ساده می بیند، سپس جزئیات را جستجو می کند. در طراحی بوکمارک ها، با ارائه یک مفهوم کلی به مخاطبان خود، آنها را وادار می کنید تا به لوگوی خود فکر کنند و به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد برند باشند.

انواع چیدمان حروف در لوگو مونوگرام

 • به هم پیوسته

سبک به هم پیوسته بسیار محبوب است. زیرا در همه جا کاربرد دارد و برای مشاغل مختلف قابل استفاده است. این طرح به حداقل دو حرف نیاز دارد.

 • مدل مُهری

این مدل جنبه رسمی تری دارد. مونوگرام مهر برای مارک های سنتی تر استفاده می شود و ممکن است سابقه ای در پشت آن داشته باشد.

بیشتر بخوانید مقاله طراحی لوگو با روش مونوگرام : قیمت طراحی لوگو در اصفهان

طراحی لوگو با روش مونوگرام
 • چرخانده شده یا برعکس شده

این سبک با دو حرف انجام می شود و بسیار کارآمد است. این طراحی چشم‌نواز باعث می‌شود افراد را وادار به برداشت دوگانه می کند و برای برندهایی در زمینه‌های خلاقانه مانند آژانس‌های طراحی و دکوراسیون داخلی به خوبی کار کنند.

 • متراکم شده

به یک رویکرد غیر سنتی فکر می کنید؟ یک مونوگرام متراکم را در نظر بگیرید. این طراحی منحصر به فرد با دو تا چهار حرف به خوبی کار می کند و مطمئنا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. بهتر است از فونت serif یا sans-serif استفاده کنید. با فونت اسکریپت کثیف به نظر می رسد.

 • غیر رسمی

این سبک کمی جالب تر است. یک مونوگرام غیررسمی راهی عالی برای شخصی سازی برند شماست. این نوع لوگو معمولا دست نویس است. برای یک وبلاگ یا برند لباس های غیررسمی، مونوگرام غیررسمی انتخاب خوبی است.

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله طراحی لوگو با روش مونوگرام : طراحی لوگو در اصفهان

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید