08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

طراحی بسته بندی چیست ؟

5/5
طراحی بسته بندی چیست ؟

طراحی بسته بندی چیست ؟

طراحی بسته بندی چیست ؟ طراحی بسته بندی یک ابزار بسیار کاربردی در حال حاضر است، گرچه می‌توان مفهومی فراتر از آن برای بسته بندی در نظر گرفت زیرا: طراحی خوب و چشم نواز بر روی بسته بندی محصول می تواند میزان فروش آن را چندین برابر افزایش دهد. طراحی بسته بندی از این قاعده ی افزایش نرخ و سود مالی  مستثنی نیست. در حقیقت بسته بندی یک تجربه احساسی می باشد و حس بینایی را تحریک می کند.

طراحی بسته بندی شامل چیست ؟ طراحی بسته بندی، جعبه، پکیجینگ و یا به انگلیسی (Packaging Design) ترکیبی کاملا هوشمند و هنری از شکل، ساختار، متریال، متون، تصاویر، رنگها و المان های دیگر یک بسته بندی بوده که علاوه بر محافظت از بسته بندی، هویت مشخصی را از برند و کمپانی به تصویر می‌کشد. بسته بندی تنها یک “جعبه زیبا” نیست بلکه یک ابزار مهم بازاریابی است که می‌تواند مشتری های زیادی را به خود جذب کند و فروش محصول را به طرز شگفت انگیری بیشتر کند. توجه به طراحی بسته بندی چیست و چگونه است؟ با توجه به طراحی بسته بندی و جزئیات آن می توانید به ماهیت محصول درون بسته بندی پی ببرید و بفهمید که چگونه می توان آن را به کار بست و محتوی داخل بسته شامل چه مواد و ادویه هایی می باشد و اینکه این محصول برای چه افرادی تولید شده است.

پرسش هایی که باید پرسیده شوند البته قبل از پرسش طراحی بسته بندی چیست ؟

سه سوال اساسی که باید مدنظر بگیرید البته قبل از پرسش طراحی بسته بندی چیست ؟ این سه سوال به ترتیب زیر است:

  1. چه کالایی را می فروشید؟
  2. قرار است این کالا را به چه کسانی بفروشید؟
  3. این کالا را از چه طریقی می خواهید به مشتریان عرضه کنید؟

پرسش اول چه کالایی را می فروشید؟ پرسش دشوار و بغرنجی نیست بسیار ساده است. طراح بسته بندی باید از محتوی بسته بندی کاملا آگاه باشد زیرا با توجه به محتوی بسته بندی باید طراحی متناسب با آن را طراحی کند.  چه می‌فروشید؟ کالایتان بزرگ است یا کوچک؟ مایع است یا جامد؟ در ساختار آن چه موادی به کار رفته؟ کالایتان ظریف و شکننده است یا محکم و بادوام می باشد؟ با پاسخ دادن به این پرسش ها، طراح به سطحی از آگاهی میرسد که به چه صورت باید طراحی متناسب انجام دهند. به عنوان مثال اگر محصول شما طریف و شکننده است، بسته بندی شما باید محکم و بادوام باشد.

پرسش دوم قرار است این کالا را به چه کسانی بفروشید؟ طرف حساب شما آقایان هستند یا خانم ها؟! طراحی بسته بندی چیست که قرار است برای کودکان انجام شود با طراحی بسته بندی که قرار است برای افراد میانسال باشد کاملا متفاوت است. پیش از کلید زدن پروژه طراحی بسته بندی باید به خصوصیات و علایق مشتریان کاملا آگاه باشید. اگر با افراد مسن و سالخورده سر و کار دارید، باید متن های نوشته شده بر روی بسته بندی کالایتان درشت و خوانا باشد. اگر مشتریان شما افرادی متمول و ثرتمند هستند باید بکوشید تا بسته بندی هایتان نمادی از تجمل گرایی و اشرافی باشد.

پرسش سوم این کالا را از چه طریقی به مشتریان عرضه میکنید؟ اگر کاملا عمیق به این قضیه نگاهی بیندازیم باید بدانیم که این مورد سلامت محصول را تعیین می کند. آیا این محصول  قرار است در سوپرمارکت های بزرگ به فروش برسد یا در یک سوپر مارکت کوچک یا فروشگاه های اینترنتی؟ آیا این محصول قرار است داخل فریزر نگهداری شود؟ این سوالات فهم بیشتری را برای طراح باز می کند. بسته بندی محصولی که قرار است به صورت آنلاین فروخته و ارسال شود، با بسته بندی کالایی که می خواهید در قفسه فروشگاه و در کنار انبوهی از محصولات رقیب به فروش رسد، کاملا متفاوت است. وجود فضای خالی و اضافی در بسته بندی محصولات فروخته شده در فروشگاه اینترنتی باعث می شود کالا درون آن حرکت کرده و محصول و بسته بندی آن آسیب ببینند. بسته بندی کالایی که باید در قفسه فروشگاه ها به فروش رود، باید زیبا و شکیل باشد و نگاه های خریداران را به سوی خود جذب کند.

بیشتر بخوانید مقاله طراحی و بسته بندی چیست ؟ : طراحی و چاپ بسته بندی 

طراحی بسته بندی چیست ؟

چرا طراحی بسته بندی محصول تا این حد اهمیت دارد؟

می توان گفت که بسته بندی های مختلف انواع محصولات، زندگی هر روز ما را احاطه کرده‌است و برای همین ساخت و طراحی یک بسته بندی جذاب که با محصول سازگار باشد، تمایز خود را به خوبی نشان داده و فروش محصول را حتی تا چند برابر افزایش خواهد داد.

محصول کمپانی ها هرچند باکیفیت باشد اما بدون بسته بندی درست، هیچ هویت و شناسنامه‌ای نخواهد داشت. چنین محصولی نه تنها حرفی از برند و اعتبار آن نمی‌زند بلکه حتی از معرفی درست محصول عاجز است. گذشته از این موضوع، یک بسته بندی نامناسب و بی کیفیت نمی‌تواند از محصول محافظت کرده و آن را تحت هر شرایطی سالم نگه دارد. نیازی به گفتن این مسئله نیست که در این وضعیت اعتمادی توسط مخاطب صورت نگرفته و یقینا خبری هم از فروش نیست. با این وجود دیگر مهم نیست که کالای شما تا چه حد کاربردی و باکیفیت است. چون این محصول بدون یک بسته بندی جذاب برای خود، محکوم به شکست در فروش و فراموش شدن است.

ویژگی های طراحی بسته بندی چیست و چه چیزی باعث مناسب تر و تاثیر گذاری میشود؟

  • زیبایی ظاهری جداب بسته بندی
  • بسته بندی متناسب با حجم و نوع محصول
  • راحتی استفاده از بسته بندی برای حمل
  • استفاده از ایده های جدید و خلاقانه در طراحی
  • استفاده از مواد مصرفی قابل بازیافت در بسته بندی برای حفظ محیط زییست
  • فرم ظاهری و شکل بسته بندی

بیشتر بخوانید مقاله طراحی و بسته بندی چیست ؟: قیمت طراحی و چاپ بسته بندی در اصفهان

طراحی بسته بندی چیست ؟

تاثیر طراحی بسته بندی در بازاریابی و فروش محصول را شرح دهید:

طراحی بسته بندی چیست و محصول اگر به صورت حرفه ای اجرا شود میزان فروش و بازاریابی را بسیار افزایش می دهد. مواردی را ذکر می کنیم:

ارتقا: محصول شما اگر در یک فروشگاه ها در کنار صدها محصول مشابه دیگر قرار دارد، تغییر در رنگ، سایز و جذابیت طراحی و شکل محصول می تواند توجه مشتری را به محصول شما جلب کند. چاپ جملات کوتاهی مانند: تخفیف در قیمت و غیره استفاده از طرح ها و گرافیک های جذاب هم می تواند فروش را چندین برابر کند.

اندازه طراحی بسته بندی چیست : برای فروشنده ها اهمیت زیادی دارد که هر یک از محصولاتی که می فروشند، چه حجمی از فضا را اشغال می کنند. ممکن است یک محصول با اندازه ی بزرگ از لحاظ سایز و حجم، که جای دو محصول دیگر را می گیرد، سود بیشتری برای فروشنده داشته باشد و فروشنده ترجیح دهد به جای فروش آن دو محصول، محصول دیگری را جایگزین کند، با همین زیرکی ترفند فروش بهتر خواهد شد.

سازگاری با محیط زیست: ساخت طراحی بسته بندی چیست ؟ اگر در ساخت  طراحی بسته بندی و بازاریابی محصولتان، میزان مواد مصرفی را کاهش می دهید و یا از مواد بازیافتی استفاده کنید، می توانید این موارد را به عنوان یک مزیت در فروش در نظر بگیرد. بسیاری از مشتریان حاضرند پول بیشتری را هزینه کنند تا محصولی سازگار با محیط زیست خود تولید کنند. این مسئله برای حامیان محیط زیست بسیار مهم است.

طرح و رنگ محصول (گرافیک): طرح و رنگ روی محصول حاوی پیامی مهم و تجاری می باشد و یا اینکه احساسات مشتریان را تحت تاثیر خود قرار دهد که برای خرید محصول عجله کنند. مثلا آبی حس آرامش و زرد،نارنجی و قرمز حس شور و هیجان را برای ما تداعی می کند.

طراحی و چاپ بسته بندی قهوه

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید