08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

5/5
روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو نقش مهمی در طراحی لوگو ایفا می کند زیرا با توجه به روانشناسی، رنگ ها نشان دهنده احساسات و رفتار ما هستند. امروزه برندها از روانشناسی رنگ در طراحی لوگو استفاده می کنند تا برخی از احساسات را در ذهن مشتری برانگیزند و پیام مورد نظر خود را منتقل کنند. لوگو یک نماد بصری و گرافیکی است که برای ارائه و معرفی یک برند استفاده می شود.

بسیاری از لوگوها معانی پنهانی دارند که به داستان برند مربوط می شود و پیامی را منتقل می کند. گفتن یک داستان در برندسازی مهم است و رنگ داستان یک لوگو را بیان می کند. در اولین قدم با ما همراه باشید تا معنی و مفهوم هر رنگ را بهتر و بیشتر بشناسید.

لوگوی تک رنگ بهتر است یا چند رنگ؟

یک چالش مهم در انتخاب رنگ لوگوی مناسب این است که لوگو یک رنگ است یا چند رنگ؛ حالا معنی و تاثیر پرکاربردترین رنگ ها را در ذهن مخاطب می دانیم، اما با وجود همه این معانی، بهتر است لوگوی خود را یک رنگ طراحی کنیم یا از ترکیب چند رنگ استفاده کنیم؟

یکی از ویژگی های یک لوگوی خوب، انتخاب نکردن بیشتر از ۲ یا ۳ رنگ است. عدم ترکیب رنگ لوگو باعث می شود لوگوی شما ساده تر و جذاب تر به نظر برسد و در عین حال در ذهن مخاطب ماندگارتر شود. هر چه از رنگ های بیشتری در لوگوی خود استفاده کنید، ذهن مخاطب شلوغ و منحرف می شود و این روی ذهن مخاطب تاثیر منفی می گذارد.

با وجود همه اینها، لوگوهای چند رنگ موفق، زیادی وجود دارند که دوام آورده اند. لوگوهای چند رنگ به طور کلی طیف وسیعی از خدمات و محصولات را نشان می دهند. مثل لوگوی گوگل، ویندوز، ای بی و لوگوی المپیک! اما به طور کلی بهترین ترکیب رنگ برای لوگوی شما، ترکیب رنگی است که هدف و شخصیت کسب و کار شما را بهتر و واضح تر به مخاطب معرفی کند.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو و معانی هر رنگ

همانطور که گفتیم هر رنگ معانی مختلفی دارد و به همین دلیل در لوگوها از آن استفاده می شود. در ادامه شما را با معانی رنگ ها آشنا می کنیم اما در نظر داشته باشید که هر رنگی ممکن است در هر جامعه یا حتی هر استان و شهر معنای متفاوتی داشته باشد.

بیشتر بخوانید مقاله روانشناسی رنگ در طراحی لوگو : قیمت طراحی لوگو
رنگ در طراحی لوگو
 • رنگ لوگو قرمز

رنگ قرمز نماد شور، انرژی، قدرت و عشق است. همچنین با احساسات افراد ارتباط مستقیم دارد. قرمز جلب توجه می کند، آدرنالین را در خون ترشح می کند و نشان دهنده وقار، عظمت و قدرت است. قرمز رنگی هیجان انگیز و شادی آور است و افراد را فعال می کند.

می توانید از رنگ قرمز در طراحی لوگوی برند خود برای انتقال انرژی و احساساتی مانند عشق و قدرت استفاده کنید. بسیاری از برندها و رستوران ها از رنگ قرمز برای تحریک اشتهای مشتریان خود استفاده می کنند. رنگ قرمز برای برندهای جوان و سرزنده انتخاب خوبی است. همچنین برندهای معروفی مانند دیجی کالا، آپ، یوتیوب و نتفلیکس از رنگ قرمز در طراحی لوگوی خود استفاده کرده اند.

 • رنگ لوگو آبی

آبی را می توان سلطان رنگ های لوگو دانست. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که شاید بیش از نیمی از لوگوهای موجود از رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی برند خود استفاده می کنند.

رنگ آبی در علائم تجاری سازمان هایی مانند سازمان مدیریت صنعتی، ایران خودرو، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، آب معدنی دماوند استفاده می شود و این رنگ احساس عمق، ثبات، تجربه، صداقت، وفاداری، خرد، آگاهی، هوش، ایمان و اعتقاد، بزرگی، هوشیاری. انتقال می دهد

 • رنگ لوگو سبز

سبز رنگ طبیعت و سرسبزی است. رنگ سبز آرامش و امید، تولد دوباره و سلامتی است. سبز همچنین نماد باروری است. با توجه به طراحی یکی از نابی ها که رنگ سبز به انسان منتقل می شود، می توان گفت که این رنگ یکی از بهترین رنگ ها برای لوگو است.

کاربرد: سازمان های مرتبط با محیط زیست، صنایع غذایی، کالاهای خانگی، فناوری و مالی

 • رنگ بنفش در طراحی لوگو

رنگ بنفش ترکیبی از شور قرمز و آرامش آبی در آن واحد  است. این رنگ بیشتر برای مصارف زیبایی و در پکیج برندهای لوکس و سلطنتی استفاده می شود.

کاربرد: آرم تجاری شیک و زیبا

 • رنگ قهوه ای در طراحی لوگو

قهوه ای می تواند حس اعتماد، قابلیت اطمینان و وحدت را به طراحی لوگوی شما اضافه کند. می تواند یک طراحی را متعادل کند و همچنین به شما آرامش دهد. همچنین دارای رنگ های خاکی است که مربوط به طبیعت است.

بیشتر بخوانید مقاله روانشناسی رنگ در طراحی لوگو : قیمت طراحی لوگو در اصفهان
روانشناسی رنگ در طراحی لوگو
 • رنگ طلایی در طراحی لوگو

رنگ طلایی ترکیبی از زرد پرانرژی و کرم خنثی است. از دیرباز به عنوان یک رنگ درخشان استفاده می شده است زیرا طلا یک فلز گرانبها است. رنگ طلایی نماد ثروت و قدرت است و بسیاری از افراد نیز از آن استفاده می کنند.

 • رنگ مشکی در طراحی لوگو

مشکی رنگی شیک و جذاب است و در مد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف رنگ های دیگر، مشکی همیشه محبوب است و نیازی به نگرانی در مورد خسته کننده شدن آن نیست. مشکی شما را لوکس و مدرن نشان می دهد. همچنین نمادی از قدرت است و باعث می شود برند شما قوی و معتبر به نظر برسد.

نکات مهم قبل از انتخاب رنگ و روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

 • روانشناسی رنگ ها

همانطور که قبلا ذکر شد، انسان موجودی بصری است. این بدان معناست که با دیدن یک رنگ، طیفی از احساسات و خاطرات رویدادهای گذشته در ذهن ما زنده می شود. ما همچنین تمایل داریم یک رنگ را به صورت نمادین تفسیر کنیم.

به عنوان مثال، رنگ قرمز با خطر همراه است. صورتی یک رنگ زنانه محسوب می شود. سبز رنگ طبیعت است. دانستن واکنش افراد به رنگ های مختلف یکی از مهمترین کلیدهای انتخاب رنگ لوگوی شماست.

 • تمام ارزش ها و ویژگی های برندتان را فهرست کنید

اکنون که می ‌دانید رنگ‌ های مختلف چگونه واکنش ‌های متفاوتی را در انسان برمی‌انگیزد، قدم بعدی استفاده از این دانش برای انعکاس ماهیت برندتان است. برای اینکه بتوانید تمام ویژگی ها و ارزش های برند خود را فهرست کنید، ابتدا باید یک تحلیل عمیق از محصولات و خدمات برند خود و اهداف تجاری خود ایجاد کنید.

هنگامی که ارزش های برند خود را بدانید، انتخاب رنگی که آنها را منعکس می کند آسان تر خواهد بود

 • تجزیه و تحلیل رنگ لوگو هر یک از رقبا

هنگام انتخاب رنگ لوگوی خود به رنگ هایی که رقبای شما در برندهای خود استفاده کرده اند توجه کنید. این می تواند یک حرکت هوشمندانه باشد زیرا تجزیه و تحلیل رقبا یکی از معتبرترین و واضح ترین منابع است.

منابعی که برای درک اینکه چه رنگ هایی در بین مصرف کنندگان یا جمعیت هدف صنعت شما محبوب هستند بسیار مفید هستند. همچنین با انجام این کار و شناسایی رنگ لوگوی هر یک از رقبای خود می توانید با انتخاب رنگ های مختلف برند خود را از سایر رقبا متمایز کنید.

روانشناسی رنگ در طراحی
 • رده سنی مخاطب هدف تان را در نظر بگیرید

این یک واقعیت غیر قابل انکار است؛ “رنگ هایی که برای برند خود انتخاب می کنید باید در نهایت توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کنند.” و اگر اکثریت مخاطبان هدف شما زیر 35 سال هستند، انتخاب رنگ های پرانرژی، جسورانه و شیک مانند بنفش، نارنجی، قرمز و غیره می تواند برای شما و لوگوی شما مفیدتر از رنگ های سرد مانند سفید و خاکستری باشد.

برعکس، اگر محصول شما برای افراد سالخورده طراحی شده است، استفاده از رنگ ‌هایی که برای چشم ‌ها راحت هستند می‌ تواند برای برند شما شگفت ‌انگیز باشد. نکته اصلی این است که در انتخاب رنگ باید به جامعه هدف خود توجه کنید.

 • توجه به انتخاب پالت رنگی شامل رنگ لوگو اصلی و طیف های آن

همیشه باید در نظر داشته باشید که برای امور برندسازی و برندینگ خدمات، تنها با انتخاب رنگ لوگو نمی توان کار را تمام شده دانست. زیرا لوگو در مکان های مختلفی مانند تابلوی شرکت، وب سایت و … استفاده خواهد شد بنابراین رنگ انتخابی باید دارای پک کامل رنگ اصلی و طیف آن باشد. تمام رنگ های پالت برند باید مکمل و هماهنگ باشند.

 • توجه کامل به رنگ خنثی

برای درک بهتر رنگ خنثی از یک مثال استفاده می کنیم. در لوگوی کوکاکولا (داخل ایران) رنگ غالب و اصلی قرمز است. اما اگر رنگ مشکی پشت این رنگ لوگو نباشد، ممکن است به این شکل نتواند جلب توجه کند. رنگ سیاه در اینجا رنگ خنثی است.

هنگام انتخاب رنگ برای برند خود، می توانید آنقدر درگیر انتخاب رنگ و پالت اصلی شوید که ممکن است توجه زیادی به رنگ خنثی نداشته باشید. اما رنگ ‌های خنثی بسیار ضروری هستند زیرا نقش حمایتی برای طراحی اصلی برند شما دارند.

رنگ‌ های خنثی اغلب به سفید، مشکی یا سایه‌ ای از هر دو محدود می‌ شوند. با این حال، مطمئناً می توانید موتورهای خلاقانه خود را افزایش دهید و ببینید چه رنگ هایی برای لحن خنثی برند شما بهتر عمل می کنند.

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله روانشناسی رنگ در طراحی لوگو : طراحی لوگو در اصفهان

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید