031-31323008-9

021-28427209

08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

5/5
تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

در این مقاله به بررسی موضوع تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی پرداخته میشود. امروزه دنیای ما به دنیای دیجیتال تبدیل شده است و در فرآیند دیجیتالی شدن حتی به چاپ دیجیتال نیز دست یافته ایم. این نوع چاپ تفاوت های چشمگیری با چاپ معمولی دارد.

چاپ دیجیتال یکی دیگر از روش های چاپ است که کاملاً با چاپ معمولی متفاوتبه همین دلیل به تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی میپردازیم. اگرچه چاپ افست سنتی امروزه هم از نظر سرعت چاپ و هم کیفیت چاپ به سطح بالایی رسیده است، اما در انتقال اطلاعات و ارتقای توسعه بازار کارآمد است.

امروزه توجه بیشتر به خدمات شخصی، توسعه بیشتر فناوری انتشارات الکترونیکی و انتشارات متقابل رسانه ای، استفاده از مشتریان درخواستی چاپ ادامه خواهد یافت، تعداد چاپ ها و انواع، با بازار تغییر خواهد کرد، بدون اینکه کیفیت چاپ کاهش یابد. چاپ بعدی، تبدیل سریع و انعطاف پذیر یکی دیگر از شاخص های مهم برای سنجش رقابت در بازار خواهد بود.

روش چاپ سنتی نمی تواند به طور کامل تقاضای بازار در حال تغییر، یک روش چاپ جدید را برآورده کند؟ چاپ دیجیتال تحت تقاضای جدید بازار متولد خواهد شد. به زبان ساده، چاپ دیجیتال یک روش چاپ جدید است که مستقیماً فایل های الکترونیکی را بر روی رسانه ای متفاوت از فرآیندهای چاپ سنتی چاپ می کند.

بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

 • یکی از تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی سرعت چاپ آن است. سرعت چاپ با تیراژ پایین در این روش بسیار بالا است و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه در هر برگه چاپی را داریم و می‌توانیم در نیروی انسانی صرفه‌جویی کنیم و دستگاه‌های چاپ دیجیتال را گسترش دهیم و کیفیت را افزایش دهیم و هزینه را کاهش دهیم. ما باید برای هر صفحه چاپ شده و افزایش تیراژ هزینه بپردازیم.
 • تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی مانند لیتوگرافی، چاپ افست، فلکسوگرافی، گراور یا لترپرس در عدم استفاده از پلیتهای چاپی است که منجر به مراحل آماده سازی پیش از چاپ سریعتر و ارزانتر می شود.در حال حاضر متداول ترین روش ها شامل چاپگرهای جوهرافشان و لیزری است که می توان از آنها برای چاپ روی اشیاء مختلف مانند کاغذ، کاغذ عکاسی، بوم، چوب، فوم، شیشه و سنگ استفاده کرد.
 • در اکثر فرآیندهای چاپ دیجیتال، جوهر یا تونر مانند روش‌های سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کند، بلکه یک لایه نازک بر روی سطح ایجاد می‌کند و در برخی از سیستم‌ها، امکان تثبیت آن‌ها بر روی پس‌زمینه از مواد اضافی و پوشش‌های اضافه شده توسط حرارتی وجود دارد. فرآیندها یا اشعه ماوراء بنفش نیز قابل استفاده است.
 • چاپ دیجیتال به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ مانند لیتوگرافی در زمان کوتاه تری انجام می شود. هزینه چاپ ربطی به تعداد نسخه های چاپی ندارد و برای هر برگه چاپ شده مبلغ ثابتی در نظر گرفته می شود. در این روش میزان ضایعات اعم از کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است زیرا نیازی به رسیدن به رنگ یا تنظیمات در حین چاپ نیست و می توان تصاویر و متن های مختلفی را در حین چاپ کرد زیرا در این روش از پلیت استفاده نمی شود.
 • در چاپ دیجیتال به دلیل خارج کردن صفحه و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبره کردن دستگاه، امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه کم وجود دارد، به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای اهدافی مانند تهیه نمونه یا چاپ مقادیر کم محصولات استفاده می شود.
 • چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون ها صفحه ساخته نشده است، اما باید بتواند هزاران صفحه را در طول عمر خود چاپ کند که البته این کار را بسیار خوب انجام می دهد، بنابراین با توجه به هزینه و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه می باشد. البته از سال 2010 فناوری های جدیدی در چاپ دیجیتال به کار گرفته شده است که با استفاده از فناوری نانو در جوهر و تغییر سیستم پاشش جوهر، چاپگرهای جوهر افشان دیجیتال توانسته اند بسیاری از محدودیت ها را برطرف کنند. از نظر سرعت تولید و هزینه آنها را دور بریزید.
 • با چاپ دیجیتال می توانید ابتدا یا در هر مرحله ای که می خواهید کار را اصلاح کنید و سپس چاپ کنید و این نسخه چاپی نهایی کار شما خواهد بود و سپس پروژه مورد نظر شما توسط کارفرما و تیم طراحی بررسی می شود. حتی اگر کار خود را با چاپ افست انجام می دهید، قبل از ارائه نسخه نهایی، به خصوص در مورد آثار هنری که طراحی و تثبیت رنگ از اهمیت خاصی برخوردار است و لازم است قبل از اتمام کار، یک بار نسخه نهایی را بررسی و تصحیح کنید. هنگامی که رنگ ها همانطور که باید در جای خود قرار گرفتند، نوبت به چاپ نهایی می رسد.

مزایا و معایب چاپ دیجیتال

 • یکی از مزایای اصلی چاپ دیجیتال و تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی این است که فناوری آن به طور مداوم در حال پیشرفت است. هدهای چاپگر روز به روز کوچکتر می شوند و بنابراین کیفیت و سرعت چاپ افزایش می یابد. این امر چاپ دیجیتال را به یکی از سریع ترین و مقرون به صرفه ترین انواع چاپ تبدیل می کند.
 • هزینه های کم شروع چاپ در مقایسه با سایر فرآیندها به یک مزیت بزرگ برای چاپ دیجیتال تبدیل شده است. همچنین، دیگر نیازی به درخواست سفارشات عمده مانند چاپ های بزرگ ندارید. بنابراین می توانید پول زیادی را پس انداز کنید. مزایا و تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی در صنعت بسیار است. زیرا این روش در مقایسه با روش های قدیمی مانند چاپ افست یا فلکسوگرافی امکانات و انعطاف بیشتری را ارائه می دهد. امروز می خواهیم محصولات چاپی خود دقیق و به روز باشند. مشتریان به چاپگرهایی نیاز دارند که بتوانند چاپ رنگی مقرون به صرفه و باکیفیت را در کمترین زمان ممکن تولید کنند.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی : طراحی و چاپ بسته بندی

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

معایب

 • یکی از تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی توان چاپی آن ها است. چاپ دیجیتال دارای توان چاپ کم‌تری روی متریال‌های مختلف می‎باشد.
 • این چاپ از رنگ‌های استاندارد استفاده می‌کند.
 • برای محصولات چاپی بزرگ‌تر و در تیراژ بالا، مقرون به صرفه نبوده و هزینه‌بر است.

رقابت قیمت و تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی در بازار کتاب

رقابت و تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی در بازار نشر امروزی به قدری جدی شده است که چاپ دیجیتال حتی در برخی نسخه ها و در برخی تیراژ های خاص توانسته است با کتاب های چاپ افست رقابت کند.

آنچه مشخص است این است که ویژگی های خاص چاپ دیجیتال از جمله «انعطاف پذیری»، «سرعت عمل» و «کاهش هزینه در تیراژ کم» تأثیر زیادی بر علاقه عمومی به استفاده از چاپ دیجیتال داشته است، اما برای ظهور همه ظرفیت ها و قابلیت های چاپ دیجیتال، باید آن را به عنوان یک واقعیت باور کنیم که امروز دست انتشارات ماست. زیرا مقاومت در برابر این مدرنیته آن را از بین نمی برد و فقط جلوه آن را به تاخیر می اندازد.

سخن پایانی تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

 همانطور که قبلاً اشاره کردیم؛ دانستن تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی می تواند به شما در انتخاب مناسب برای بهترین روش کمک کند. امروزه با رشد محصولات و کالاهای مختلف، نیاز به اسناد چاپی در زمینه های مختلف از جمله تجارت، صنعت و حوزه های فرهنگی افزایش یافته است.

انواع روش های چاپ با وجود فناوری های جدید همچنان به عنوان یکی از عناصر مهم در تبادل و انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی

نقش آبرنگ ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ است، با ما حرفه ای بدرخشید!

 • آدرس:

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5 ، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

 • شماره های تماس:

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ معمولی : قیمت طراحی و چاپ بسته بندی در اصفهان

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید