08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

تفاوت چاپ افست خشک و تر

5/5
تفاوت چاپ افست خشک و تر

تفاوت چاپ افست خشک و تر

در این مقاله به بررسی تفاوت چاپ افست خشک و تر پرداخته میشود. چاپ افست یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش های چاپ است. چاپ افست راهی برای دستیابی به بهترین کیفیت و بالاترین تیراژ محصولات است. وجود تجهیزات مدرن و نیروهای متخصص برای تولید محصول چاپ افست در مراحل طراحی و چاپ باعث می شود که کیفیت محصولات چاپی در تمامی مراحل مناسب و قابل قبول باشد.

دقت و تجربه یکی از عناصر مهم در فرآیند چاپ افست است، در مرحله پیش چاپ و تولید باید مطمئن شوید که تمامی فایل ها به درستی پردازش شده اند تا برای چاپ افست آماده شوند، این شامل تبدیل به مدل رنگ مناسب CMYK نیز می شود. فایل و خروجی فیلم و زینک تاثیر مستقیم و زیادی در نتیجه نهایی محصول خواهد داشت.

چاپ افست تر

چاپ افست یا مرطوب یا معمولی (متداول) نوع بسیار رایجی است که امروزه در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و اکثرا بر اساس این روش در داخل کشور عمل می کنند. همانطور که گفتیم چاپ افست شامل 3 غلتک آلومینیومی حامل طرح، غلتک افست یا لاستیکی و غلتک چاپ به همراه غلتک های آب و جوهر است.

غلتک آب به عنوان یک غلتک ثانویه، محتوای آن به قسمت غیر تصویری طرح مورد نظر روی غلتک صفحه آلومینیومی و غلتک جوهر (در همان رنگ های CMYK اما به ترتیب) به قسمت تصویری منتقل می شود. طرح دلخواه روی غلتک مربوطه منتقل می شود. زیرا آب در مناطق غیر تصویری جوهر را دفع می کند.

پس از انتقال آب و جوهر به غلتک اول و چرخش آن، تصویر به غلتک دوم منتقل می شود که چرخش آن در جهت تصویر غلتک قبلی است و غلتک سوم که در جهت مخالف، کاغذ عبور می کند و همزمان طرح را دریافت می کند.

چاپ افست خشک چیست؟

چاپ افست خشک (بی آب یا خشک) یکی دیگر از انواع چاپ افست است که روش کاری کمی متفاوت دارد و به دلیل نداشتن غلتک آبی به نوع خشک معروف است. در این مدل از نیروی دافعه بین جوهر و قطعه حاوی سیلیکون استفاده شده است.

 صفحه مربوطه به دلیل تشعشع نور با قسمت های سیلیکونی و غیر سیلیکونی مشخص می شود و غلتک جوهر خود را به این غلتک منتقل می کند، قسمت سیلیکونی آن را دفع می کند و جوهر وارد قسمت غیر سیلیکونی یا حاوی تصویر می شود و قسمت حاوی سیلیکون شامل قسمت غیر تصویری است و جوهر را جذب نمی کند.

مزایای چاپ افست خشک

از جمله ویژگی های این چاپ که در مقاله تفاوت چاپ افست خشک و تر می توان به آن اشاره کرد کاهش ضایعات در زمان چاپ، ضخامت کمتر ترام و رسیدن به رنگ هایی با درخشندگی بالا است. عدم استفاده از آب در فرآیند چاپ باعث افزایش دما در سیستم جوهر می شود. این امر قدرت چسبندگی جوهر را کاهش می دهد و جوهر کاملاً از صفحه جدا نمی شود. و جوهر به قسمت های غیر چاپی نفوذ می کند.

خنک کردن سیستم مرکب و صفحه برای گرفتن نتیجه خوب بسیار مهم است. روکش سیلیکونی صفحات افست خشک نسبت به صفحات معمولی شکننده تر و حساس تر است و به راحتی آسیب می بیند.

پیشنهاد مطالعه در مقاله تفاوت چاپ افست خشک و تر : طراحی و چاپ بسته بندی

تفاوت چاپ افست خشک و تر

معایب چاپ افست خشک

یکی از معایب چاپ افست خشک که در مقاله تفاوت چاپ افست خشک و تر بیان میشود، به عنوان مثال برای خشک کردن جوهر روی کاغذ به نور UV نیاز دارند، جوهر و مواد افزودنی نیز گرانتر هستند. از طرفی اگرچه سرعت چاپ در این روش در دستگاه های پیشرفته به 60 متر در دقیقه می رسد، اما باز هم به سرعت چاپ افست تر یا مرطوب نمی رسد.

علاوه بر این، قطعات سیلیکونی و غیرسیلیکونی روی صفحه حاوی طرح دارای حساسیت بالایی به دما هستند، به طوری که اگر دما کمتر از حد مجاز باشد، قسمت های نارنجی رنگ در طرح ایجاد می شود و دمای بالاتر از حد مجاز. جوهر را از بین می برد.

کاربرد و تفاوت چاپ افست خشک و تر

حال که با انواع چاپ و تفاوت چاپ افست خشک و تر آشنا شدید بد نیست با استفاده از این روش چاپ که امروزه به خصوص در سفارش های بزرگ بسیار محبوب شده است آشنا شوید. بنابراین با توجه به اهمیت و کاربرد گسترده این نوع روش چاپ، موارد استفاده آن را بیان می کنیم:

  • روزنامه: روزنامه ها واضح ترین، متداول ترین و پرکاربردترین نمونه استفاده از دستگاه های چاپ افست هستند که همه روزه به تعداد زیاد در سراسر کشور تولید می شوند و با توجه به قابلیت ها و ویژگی های این نوع چاپ، تنها با چاپ افست تولید می شوند.
  • کتاب: به لطف چاپ افست، کتاب ها توانسته اند با تیراژ بالا در اختیار عموم مردم قرار گیرند که اگر چنین فناوری وجود نداشت، قطعاً تولید آن در این تعداد در سراسر کشور امکان پذیر نبود.
  • اسناد و مدارک: اسناد و مدارک مرتبط با فرآیندهای حقوقی و مالی به کمک این شاخه از صنعت چاپ و خدمات پس از چاپ تولید می شود که در اماکن قانونی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اطلاعات مالی که شرکت و سازمان های خصوصی و دولتی برای تهیه گزارش سالانه استفاده می کنند در برگه های تولید شده به کمک این نوع چاپ تنظیم می شود.

پیشنهاد مطالعه در مقاله تفاوت چاپ افست خشک و تر : قیمت طراحی و چاپ بسته بندی در اصفهان

تفاوت چاپ افست خشک و تر
  • تبلیغات و بسته بندی: طراحی و چاپ تبلیغات و بسته بندی به کمک دستگاه های چاپ افست انجام می شود که به لطف آن رونق کسب و کارها در سراسر جهان چندین برابر شده است. به عنوان مثال طراحی روی بسته ها یا محصولاتی مانند تراکت، بروشور، برچسب و محصولات مشابه از جمله محصولاتی هستند که فرآیند تولید آنها به چاپ افست مرطوب و خشک بستگی دارد.

به طور کلی هر بخشی که نیاز به چاپ زیاد داشته باشد، قطعا این روش از نظر مالی مناسب تر و به صرفه تر است و کیفیت نیز در این مدل مناسب تر است.

نقش آبرنگ ارائه دهنده ی انواع خدمات چاپ است، با ما حرفه ای بدرخشید!

  • آدرس:

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5 ، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

  • شماره های تماس:

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید