031-31323008-9

021-28427209

08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

انواع بروشور

5/5
انواع بروشور معرفی محصول

 انواع بروشور

 انواع بروشور بسته به نوع کاربرد، اندازه و طراحی، کاربردهای متفاوتی دارند. هدف نهایی انواع بروشور، رسیدن به فروش محصول یا خدمات است. تأثیر بروشور خوب این است که نتیجه کار، جذاب و گیرا به نظر برسد و اصالت کسب‌وکار در آن دیده شود. در این مطلب با انواع بروشور از لحاظ محتوا، ساختار و مدل تا آشنا می‌شویم.

معرفی انواع بروشور

موضوعات گسترده ای برای طراحی انواع بروشور وجود دارد که با نیازسنجی دقیق آن ها را دسته بندی کردیم.

 • بروشورهای اطلاعاتیInformation Brochures

انواع بروشور اطلاعاتی بسته به محتوایشان، می‌توانند به‌عنوان بروشورهای ارائه کننده استفاده شوند. این بروشورها برای نمایش اطلاعات دقیق در مورد فعالیت‌، محصول و خدمات شرکت‌ها استفاده می‌شود. همچنین می‌توانند به‌عنوان یک کتابچه راهنما، اسناد برای ارائه در طول جلسه، گزارش‌های مشتری یا برنامه‌هایی برای رویدادهای خاص عمل کنند. بروشورهای اطلاعاتی می‌توانند دائما برای مخاطبین ارسال شوند. این یک شیوه تعاملی جهت انتقال پیام شرکت به مخاطب است.

 • بروشورهای تبلیغ و معرفیIntroduction Brochures

می دانیم که انواع بروشور ابزاری برای معرفی کسب هاست. گرچه تنها هدف بروشور این نیست ولی راهی مطلوب برای معرفی برند یک شرکت به مشتریان هستند. بروشور تبلیغاتی اطلاعات مهمی را در مورد فعالیت‌، محصولات و خدمات شرکت در اختیار مردم قرار می‌دهند. ارائه اطلاعات یک شرکت با کمک بروشور، روشی تعاملی و سازماندهی‌شده برای آشنایی در مورد برند آن کسب است. بروشور تبلیغاتی را می‌توان در رویدادها یا نمایشگاه‌های تجاری پخش کرد یا در اختیار‌ مشتریان ‌قرار داد. همچنین می‌توان آن‌ها را به‌صورت پستی به مخاطبان هدف برای کمک به افزایش فروش و آگاهی از برند ارسال کرد.

 • بروشور برای چاپ رزومه

از شیوه های عمومی برای ارسال رزومه، استفاده از بروشور است. با این کار افراد فضای زیادی برای معرفی مهارت‌ها و تحصیلات خود دارند. افراد می‌توانند برای چاپ رزومه خود از طرح‌های خلاقانه استفاده کنند و به این صورت رزومه خود را تأثیرگذارتر نمایند.

 • بروشور به عنوان دفترچه راهنما

بسیاری از شرکت‌ها تولید کنند برای آموزش نحوه استفاده از محصولات خود از بروشورها به عنوان دفترچه راهنما استفاده می‌کنند. در این بروشورها معمولاً اطلاعات درست و دقیقی در مورد محصول و همچنین نحوه کار آن نوشته می‌شود. دفترچه‌های راهنما در سایزهای متنوع چاپ می شوند. برای همین بسته به مقدار محتوای درون آن، اندازه و شکل آنها نیز متفاوت است.

بیشتر بخوانید انواع بروشور : طراحی و چاپ کاتالوگ

انواع بروشور و کاربردها
 • بروشورهایی با کاربری نقشه Map Brochures

سازمان‌هایی مثل ابنیه باستانی، فرودگاه‌، موزه‌ و… می‌توانند یک بروشور نقشه تا شده در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند. هدف برشور نقشه ارائه‌ی اطلاعات کلیدی در مورد مکان‌ها و تسهیل مسیریابی‌ست. استفاده از این بروشورها آسان است. به‌راحتی تا می‌شوند و درصورت نیاز مجدد به اطلاعات، تای آن‌ها باز می‌شود. این بروشورها می‌توانند شامل توضیحات مفیدی به‌همراه جزئیات در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند تا تجربه‌ی متفاوتی از بازدید برای آن‌ها بیافرینند.

 • بروشورهایی با کاربری منو Menu Brochures

هم اکنون غذاهای بیرون‌بر از محبوبیت فوق‌العاده‌ای بهره مندند. پس مهم است که بیرون‌برها منویی کاربردی در دسترس خریداران قرار دهند‌. این نوع بروشورها برای حمل آسان تا می‌شوند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها روی یخچال نصب کرد. منوهای بیرون‌بر می‌توانند تصاویری از قیمت، غذاها و اطلاعات تماس را در خود جای دهند. این کمک می‌کند زمانی‌که مشتریان آماده‌ی سفارش هستند، به‌راحتی تماس بگیرند و سفارش بدهند.

 • بروشور برای ارسال پستی

وقتی مشتریان بالقوه شما نیاز به دانستن بیشتر در مورد محصولات جدید یا ویژگی های اضافی یک شرکت دارند، یا فروشگاه جدیدی که در جایی افتتاح می شود، یک بروشور به صورت پستی ارسال می شود که حاوی یک نامه بازاریابی و یک بروشور نمونه از اطلاعات محصولات و اطلاعات شرکت است.

 • بروشورهای پاسخ به سوالات

بروشور پاسخگویی، جهت پاسخگویی به سؤالات متداول مشتریان و جزئیات برند به مشتری در نظر گرفته می شوند. این نوع بروشور برای بازاریابی درون فروشگاهی برای کسانی که قبلا به محصولات علاقه نشان داده اند اما به مصرف کننده تبدیل نشده اند مناسب است. این افراد تنها به دنبال اطلاعات اضافی در مورد محصول یا خدمات هستند تا تصمیم خرید خود را تکمیل کنند. از این رو هدف این بروشورها به جای جذب مشتری، فقط فروش مستقیم محصول است.

معرفی چند نوع بروشور کاربردی

انواع بروشور ها بسته به شمار صفحات و لت‌هایی که دارند در انواع مختلف چاپ می‌شوند. هر یک از آن ها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بجز بروشورهای تک برگ و چندلتی که در مقالات قبل به آن پرداختیم، از جمله بروشورهای پرطرف‌دار و پرکاربرد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید انواع بروشور : تکنیک های طراحی کاتالوگ برای فروش عمده

بروشور نقشه
 • فرمی و مفتولی

نوع مفتولی و فرمی بروشور مانند کتاب یا کاتالوگ است و از تعداد صفحات بیشتری نسبت به انواع دیگر تشکیل شده است. صفحات این نوع در نقطه عطف با استفاده از منگنه، چسب یا فنر به هم متصل می‌شوند. بروشورهای مفتولی بیشتر برای کاربردهایی مثل معرفی محصولات یا خدمات یک شرکت به کار می‌روند. در اغلب موارد از آنها به‌عنوان دفترچه راهنما نیز استفاده می‌شود.

 • پمفلت

پمفلت‌ها نیز از انواع بروشورها هستند اما کاربردشان متفاوت است. این نوع از بروشور برای تبلیغات به کار نمی‌روند و بیشتر برای بیان موضوع خاصی به کار می‌روند. برای چاپ آن ها از کاغذهای با ضخامت و وزن کم استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد آنها استفاده به عنوان دفترچه راهنمایی محصولات است.

 • بروشور لیفت

این نوع به صورت تک برگ چاپ می‌شوند و از آن صرفا جهت معرفی و راهنمای استفاده از یک محصول استفاده می‌شود.

انواع تای برشور

ذهن خلاق در مدل تا کردن بروشور بسیار موثر است. انواع مدل های ساده تا آکاردئونی در طراحی بروشور تبلیغاتی دیده می شود. محدودیتی در نوع تا کردن کاغذ وجود ندارد. 6 مورد از رایج ترین انواع تا کردن عبارتند از:

 • Gate Fold Brochures
 • Bi-Fold Brochures
 • Tri-Fold Brochures
 • Flyers or Leaflets
 • Folders and Insert Brochures
 • Z-Fold Brochures

در ادامه 3مدل تای برشور که کمتر درباره آن شنیده اید، را مفصل شرح دادیم.

نقش آبرنگ با داشتن بیشترین سابقه در زمینه طراحی و چاپ کاتالوگ حرفه ای آماده برای قبول سفارشات شماست.

انواع تای بروشور
 • بروشور تای فرانسوی (French Fold Brochure)

این بروشورها فضای وسیعی در اختیار طراحان قرار می‌دهند. به همین دلیل برای نقشه‌ها، پوسترها اینفوگرافیکی‌ها و مطالب با طرح‌های گرافیکی بزرگ ایده‌آل هستند. بروشور تای فرانسوی چهار لت دارد. در این نوع بروشور، کاغذ از وسط تا می‌شود و سپس به‌صورت عمود بر تای اول به نصف دیگر (تای دوم) تا می‌شود.

 • بروشور آکاردئونی (Accordion Fold Brochure)

بروشور آکاردئونی -همان‌طور که از اسمش پیداست- مشابه ساز آکاردئون باز و بسته می‌شود. تا‌های موازی که به‌طور متناوب ایجاد می‌شوند، شبیه بخش میانی ساز آکاردئون است. در این نوع بروشور یک سری تا‌های موازی برای ایجاد چند لت با اندازه‌ی یکسان زده می‌شود. به علت این‌که هر لت در جهت مخالف لت قبلی قرار دارد به‌راحتی باز و بسته می‌شود.‌ تای آکاردئونی یک انتخاب محبوب برای بروشورهای چند صفحه‌ای‌ست. علاوه بر‌ ارائه‌ی ظاهری متفاوت، معمولاً استفاده از بروشور‌های آکاردئونی مقرون به صرفه‌تر از تولید یک کتابچه‌‌ی چند صفحه‌ای است.

 • بروشور دوبل موازی (Double Parallel Fold Brochure)

روش تا کردن این نوع بروشور ساده است و فضای کافی برای تقسیم اطلاعات مهم در اختیار طراح  قرار می‌دهد. به همین دلیل برای طرح‌های تبلیغاتی بزرگ و نقشه ایده‌آل است. ابتدا برگه را به دو قسمت مساوی تقسیم و سپس هر قسمت را دوباره به دو قسمت مساوی دیگر تقسیم می‌کنند. با این روش  یک بروشور چهار لت ‌به وجود می‌آید. این روش تا کردن باعث می‌شود، درصورت نیاز بروشور دوبل موازی در یک پاکت کوچک ‌جا داده شود.

نکته پایانی برای انواع بروشور

طراحی بروشور در هر حرفه ای به گونه ای متفاوت انجام می شود. برای اینکه نتیجه کار، گیرا باشد باید اصالت حرفه را در نظر گرفت. مثلا بروشورهای محصولات صنعتی بسیار متفاوت تر از بروشورهای فست فودی ها طراحی می شوند. ضمنا هر چه احترام به مخاطب بروشور بیشتر باشد، او را در گرفتن خدمات از صاحب بروشور، ترغیب می کند. زیرا این احساس که با گروهی مشتری مدار طرف خواهد بود، سبب ایجاد شوق، برای برقراری تماس برای گرفتن خدمات یا کالا می نماید.

بروشور اطلاعاتی

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید