031-31323008-9

021-28427209

08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

اصول تقارن در طراحی لوگو

5/5
اصول تقارن در طراحی لوگو

اصول تقارن در طراحی لوگو

روش ها و سبک های مختلفی برای طراحی لوگو وجود دارد که طراحی لوگوی متقارن به عنوان یکی از جذاب ترین رویکردهای طراحی شناخته می شود. ایجاد تقارن در طراحی لوگو به شما کمک می کند تا نوعی تعادل بین اجزای مختلف لوگو ایجاد کنید و درک و پردازش آن را برای مخاطب آسانتر کنید.

لوگوهای متقارن به دلیل داشتن نوعی نظم و ترتیب بسیار سریعتر از سایر لوگوها می توانند نظر مخاطب را به خود جلب کنند و تاثیر زیادی داشته باشند. اما منظور از ایجاد تقارن در طراحی لوگو چیست و چگونه می توانیم برای برند خود لوگوی متقارن طراحی کنیم؟ لوگوهای متقارن انواع مختلفی دارند و به دلیل سادگی و عدم پیچیدگی می توان از آنها برای طراحی لوگوی هر برند یا صنعتی استفاده کرد.

تقارن در طراحی لوگو به شما این امکان را می دهد که نوعی تعادل بین اجزای لوگو داشته باشید. این کار باعث می شود که مخاطبان شما بتوانند اجزا و مفهوم لوگو را آسان تر تجزیه و تحلیل کنند و ارتباط بهتری با کسب و کار شما برقرار کنند. لوگوهای متقارن به دلیل نظمی که در درون آنها حاکم است بسیار سریعتر جلب توجه می کنند و بیشتر در حافظه افراد باقی می مانند. در ادامه این مقاله به طور کامل به بررسی اصول تقارن در طراحی لوگو می پردازیم و شما را با انواع روش های طراحی لوگو متقارن آشنا می کنیم.

ویژگی ها و مزایای طراحی لوگو متقارن

قبل از بیان مزایای طراحی لوگوی متقارن، بهتر است بدانید که یکی از ویژگی های بارز لوگوهای متقارن این است که نظم درونی و سازمان یافته ای دارند و از آنجایی که ذهن ما ناخودآگاه به سمت این نظم و نظم درونی متمایل است. جذب می شود، بنابراین انتخاب یک لوگو به سبک متقارن، ماندگاری و جذابیت آن را برای ذهن ما افزایش می دهد.

در لوگوهای برندهای فنی-مهندسی و همچنین شرکت های ماشین سازی و صنعتی از نمونه های گسترده ای از این سبک طراحی استفاده شده است. لوگوی موتورولا، فولکس واگن، آئودی، مک دونالد و … نوعی طراحی لوگوی متقارن است.

بیشتر بخوانید مقاله اصول تقارن در طراحی لوگو : قیمت طراحی لوگو
اصول تقارن در طراحی لوگو

مزیت های طراحی لوگو متقارن:

 1. زیبایی و جذابیت بالا به دلیل امکان ایجاد طرح های منظم و متعادل
 2. ایجاد ارتباط و تعامل بین مخاطب و برند
 3. به خاطر داشتن نظم بصری آسان و سریع
 4. درک سریع و آسان حتی با یک بار نگاه کردن به طراحی لوگو
 5. ایجاد حس اعتماد در مخاطب به دلیل القای حس آرامش در ذهن (به همین دلیل در لوگوی کارخانه های خودروسازی برای القای حس اعتماد استفاده می شود).
 6. طراحی ساده و آسان – در واقع، شما فقط باید به طراحی نیمی از لوگو فکر کنید.

انواع لوگوی متقارن

همانطور که اشاره کردیم طراحی لوگوی متقارن برای اکثر مشاغل مناسب است و بسیاری از برندهای معروف دنیا با استفاده از این تکنیک کاربردی و جذاب لوگوی خود را طراحی کرده اند. برای ایجاد تقارن در لوگو و ایجاد یک لوگوی متقارن و متعادل، سه روش کلی وجود دارد که می توانید بر اساس سلیقه و ترجیح خود هویت بصری کسب و کار خود را ایجاد کنید. روش های طراحی لوگو متقارن عبارتند از:

 • لوگو متقارن انعکاسی (Reflectional Symmetry Logo)

لوگوی متقارن انعکاسی یکی از متداول ترین سبک های طراحی لوگوی متقارن است و اکثر مردم وقتی به تقارن و تعادل فکر می کنند به تقارن بازتابی فکر می کنند. آرم متقارن انعکاسی آرمی است که می تواند به دو نیمه کاملا مساوی تقسیم شود. یعنی اگر در وسط لوگوی خود یک خط افقی یا عمودی بکشید، لوگو به دو نیمه یکسان و مشابه تقسیم می شود که به آن آرم متقارن آینه ای نیز می گویند. لوگوهای متقارن انعکاسی اغلب لوگوهای ساده ای هستند، اما تاثیرات مثبت زیادی بر روی مخاطب خواهند داشت.

بهترین نمونه‌های لوگو متقارن انعکاسی:

 • لوگوی رستوران های زنجیره ای مک دونالد
 • لوگوی شرکت موتورولا فعال در زمینه ساخت ریزپردازنده و تلفن همراه
 • آرم – Airbnb فعال در زمینه اجاره مسکن
 • لوگوی ردبول، تولید کننده نوشیدنی های انرژی زا
بیشتر بخوانید مقاله اصول تقارن در طراحی لوگو: قیمت طراحی لوگو در اصفهان
اصول تقارن در طراحی لوگو
 • لوگو متقارن چرخشی (Rotational Symmetry Logos)

لوگوی متقارن چرخشی یکی از انواع دیگر لوگوهای متقارن است که در صورت چرخش لوگو تقارن خود را حفظ کرده و ظاهر آن تغییری نمی کند. یعنی اگر یک خط در مرکز لوگو خود بکشید و سپس آن را 180 یا 360 درجه بچرخانید، تغییری در لوگو ایجاد نمی شود. اشکالی مانند ستاره، دایره، شش ضلعی از بهترین شکل ها برای ایجاد تقارن در طراحی لوگو به سبک چرخشی محسوب می شوند که چرخش آن ها تغییری در شکل کلی آنها ایجاد نمی کند.

بهترین نمونه های لوگو متقارن چرخشی:

 • لوگوی Walmart، یک شرکت خرده فروشی آمریکایی
 • لوگوی تارگت، یک شرکت خرده فروشی آمریکایی
 • لوگوی BP، یک شرکت نفت و گاز بریتانیا
 • لوگوی شرکت خودروسازی کرایسلر

 

 • لوگو متقارن انتقالی (Translational Symmetry Logo)

لوگو متقارن انتقالی نوع دیگری از آرم متقارن است که مانند لوگوی متقارن انعکاسی ، تقارن دقیقی ندارد و نمی توان آن را به دو نیمه مساوی تقسیم کرد، اما دارای عنصر طراحی تکراری است. این بدان معناست که شما یک عنصر تکرار شونده در لوگوی خود دارید و می توانید یکی از این عناصر تکرار شونده را از یک ناحیه به ناحیه دیگر منتقل کنید. بدون اینکه بر تقارن لوگو تأثیر بگذارد.

بهترین نمونه‌های لوگو متقارن انتقالی:

 • لوگوی خودروساز آلمانی آئودی
 • لوگوی شرکت رادیو و تلویزیون PBS
 • لوگوی اکسون موبیل، شرکت نفت و گاز آمریکا
 • لوگوی بازی های ورزشی المپیک

منظور از طراحی لوگو متقارن چیست؟

همه ما در سال های اولیه تحصیل با مفهوم تقارن آشنا شدیم و می دانیم که تقارن به معنای شباهت یا انعکاس نیمی از یک جسم به نیمه دیگر است. این بدان معنی است که یک نیمه دیگر را آینه می کند و کاملاً مطابقت دارند. تقارن در ریاضیات به این معناست که اگر یک شکل را به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم، این دو قسمت باید کاملاً روی هم قرار بگیرند و با هم برابر باشند. اما تقارن در طراحی لوگو به این مفهوم محدود نمی شود و می تواند بخشی از لوگو یا تمام آن را شامل شود.

لوگوی متقارن به لوگویی گفته می شود که سمت چپ و راست آن برابر باشد. لوگوهای متقارن به دلیل طراحی رسمی و منظم، حس نظم و تعادل را به بیننده منتقل می کنند و اغلب برای طراحی لوگو برای شرکت های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند.

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله اصول تقارن در طراحی لوگو : طراحی لوگو در اصفهان
مفهوم کنتراست در طراحی لوگو

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید