08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

اتود زدن لوگو

5/5
اتود زدن لوگو

اتود زدن لوگو

اتود یک کلمه فرانسوی است که به معنای نقشه های اولیه است. اتود زدن لوگو در واقع روشی آسان برای نشان دادن طرح های ذهنی و انتزاعی به مخاطب یا مشتری است. معمولا طراحان معروف قبل از آن که لوگو را با تمام ویژگی های آن تهیه کنند؛ ابتدا طرح کلی آن را با اتود ترسیم می کنند و مطابق با نیاز و سلیقه مشتری آن را تغییر می دهند. مزیت این روش امکان تغییر و سفارشی سازی لوگو می باشد. در واقع، زمانی که ما در مرحله اولیه هستیم؛ می توانیم تغییراتی را که مورد علاقه مشتری است در طراحی لوگو به راحتی اعمال کنیم.

اهمیت اتود زدن لوگو

اما چرا نقش اتود لوگو مهم است؟! همانطور که گفتیم؛ یکی از مزیت های اتود لوگو امکان ویرایش و تغییر آن در مراحل اولیه است، اما این تنها مزیت اتود لوگو نیست. یک طراح می تواند با این کار لوگوی ذهنی خود را به مشتری نشان دهد؛ می تواند باعث صرفه جویی در زمان فرآیند طراحی شود.

لوگوهای تجاری معمولاً تصاویری هستند که قرار است سال ها نزد مشتری باقی بمانند و تمام تبلیغات تجاری آنها حول این لوگو انجام می شود؛ بنابراین لازم است آن را به بهترین شکل ممکن طراحی کرد. پس مهم ترین مزیت اتود لوگو قبل از طراحی کامل آن صرفه جویی در زمان و امکان ویرایش و تغییر لوگو می باشد. به طور کلی دلایل اهمیت اتود زدن لوگو عبارتند از:

 • صرفه جویی در زمان
 • امکان ویرایش و بهبود طرح اولیه
 • اعمال سلیقه و نظر مشتری در طراحی لوگو
 • بررسی ویژگی های مختلف طرح
 • عیب یابی طرح قبل از اجرای آن
 • امکان ارائه و نمایش لوگو به کارفرما یا کارفرما قبل از طراحی کامل آن

با وجود تمام مزایای ذکر شده در بالا؛ ما متوجه شدیم که یادگیری اتود زدن یک لوگو برای هر طراحی ضروری است. زیرا این امر می تواند هم برای کارفرما و هم برای طراح مفید باشد.

بیشتر بخوانید مقاله اتود زدن لوگو : قیمت طراحی لوگو
اتود زدن لوگو

مراحل اتود زدن برای طراحی لوگو

 • شناخت کسب ‌و کار

اولین موضوعی که در اتود زدن لوگو باید به آن توجه کرد، شناخت کسب و کار مشتری است. طراحان باید قبل از شروع به اتود زدن لوگو، خدمات یا محصولات ارائه شده توسط آن کسب و کار را به دقت بررسی کنند. اتود لوگو برای مشاغل تخصصی تفاوت قابل توجهی با مشاغل غیر تخصصی دارد. توصیه می شود که طراحان قبل از شروع طراحی، بررسی کنند که برای چه صنعتی لوگو طراحی می کنند.

 • استفاده از نرم ‌افزارهای تخصصی اتود در طراحی لوگو

با گذشت زمان و پیشرفت علم، تمامی شاخه های گرافیک تغییر کرده است. در این بین اتود زدن لوگو نیز مدرن شده و دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. یکی از پیشرفت هایی که در این زمینه حاصل شده است، توسعه نرم افزارهای تخصصی طراحی لوگو می باشد. یکی از ویژگی های این نرم افزارها وجود آیتم های آماده ای است که به ایجاد اتودهای زیباتر کمک می کند.

 • رسم طرح اولیه

پس از انجام مراحل گفته شده نوبت به ترسیم طرح اولیه می رسد. در این مرحله طراحان باید هر چیزی که به ذهنشان می رسد را روی کاغذ بکشند. ترسیم تمام برنامه های ذهنی به طور مداوم به ذهن کمک می کند تا ایده پردازی کند و در نتیجه خلاقانه تر عمل کند. نکته ای که طراحان در ترسیم پلان اولیه باید به آن توجه کنند حفظ کیفیت و انسجام در حین کار است.

 • تکمیل کردن ‌طرح اولیه

اکنون زمان تدوین طرح اولیه است. در این قسمت طراحان طرحی را که در بین طرح های اولیه مناسب تر به نظر می رسد تصحیح و تکمیل می کنند. در این مرحله باید مشکلات و معایب موجود برطرف شود تا لوگو جذاب و حرفه ای به نظر برسد.

بیشتر بخوانید مقاله اتود زدن لوگو : قیمت طراحی لوگو در اصفهان
اتود زدن لوگو
 • افزودن رنگ‌ به طرح تکمیلی اتود

از ابتدای کار تا مرحله قبل، اتود به صورت سیاه و سفید طراحی شده است. در این مرحله باید با افزودن رنگ به طرح زیباتر شود تا در نظر مشتریان جذاب تر به نظر برسد.

اتود زدن نرم افزاری این امکان را برای طراحان لوگو فراهم می کند تا مناسب ترین رنگ را انتخاب کنند. یکی از نکاتی که طراحان در این قسمت باید به آن توجه کنند انتخاب رنگ مناسب است. همیشه باید توجه داشت که رنگ انتخابی باید برای کسب و کار مورد نظر مناسب باشد. به طور کلی انتقال احساسات با استفاده از رنگ های مناسب گامی موثر در برندسازی است.

پیش طرح چیست و تفاوت آن با اتود

در طراحی لوگو، یک پروپوزال لوگو، معمولا شامل مجموعه ای از طرح های اولیه یا ایده های اولیه برای لوگوی مورد نظر است. این پیش طرح ممکن است شامل نمونه هایی از رنگ ها، فونت ها، طرح های شکل و سبک های مختلف باشد.

برای مثال، یک پیش طرح لوگو می ‌تواند شامل چندین نسخه اولیه از لوگو باشد که ممکن است برای بررسی و انتخاب بهترین‌ ها با مشتریان به اشتراک گذاشته شود.

برخلاف پیش طرح، اتود ممکن است شامل نقاشی های دستی یا رندرهای دیجیتالی باشد که به عنوان طرحی برای لوگو استفاده می شود. اتود معمولاً یک طرح اولیه است که به عنوان مبنایی برای طراحی اولیه یا نهایی استفاده می شود.

از آنجایی که پیش طرح و اتود هر دو به عنوان طرح های اولیه در طراحی لوگو استفاده می شوند، تفاوت اصلی آنها در محتوا و جزئیاتی است که در آنها نشان داده شده است. پیش طرح لوگو معمولاً مجموعه ای از طرح های اولیه برای یک لوگو است، در حالی که اتود طرحی است که به طور مستقل یا به عنوان پایه ای برای یک طراحی استفاده می شود.

اتود زدن لوگو

نکات مهم در اتود زدن لوگو

نکات ریز اما کاربردی در فرآیند اتود زدن لوگو وجود دارد که کار نهایی را حرفه ای و قابل قبول تر می کند. در زیر لیستی از مهمترین نکات در مورد حکاکی لوگو آورده شده است.

 1. زیاد نگران تمیزی اتود نباشید. این فقط یک طرح اولیه برای تایید است.
 2. تحقیق کنید طرح شما را قبلا کسی استفاده نکرده باشد.
 3. شخصیت و هویت برند را در لوگو درج کنید. برای یک شرکت مهم، نمی توان از یک لوگوی خنده دار استفاده کرد. برای وب سایتی که با کودکان سروکار دارد، لوگوی سنگین و تک رنگ طراحی نکنید.
 4. اتود اولیه فقط سیاه و سفید است. در نتیجه از کاغذ سفید و همیشه مشکی استفاده کنید.
 5. در طرح نهایی از رنگ استفاده کنید. رنگ و لعاب اثر دقیق لوگو را نشان می دهد.
 6. سعی کنید از عوامل مهمی که مانند قانون هستند در طراحی لوگو استفاده کنید. به عنوان مثال، از اشکال هندسی استفاده کنید، ویژگی های برند را در آن قرار دهید.
 7. قبل از طراحی لوگو در نرم افزارهای گرافیکی و طراحی حتماً آن را با مشتری خود چک کرده و آخرین نظرات او را جویا شوید.

نقش آبرنگ بهترین موسسه در انجام طراحی لوگوی سایت برای کسب و کار شما است، با ما حرفه ای بدرخشید!

آدرس :

اصفهان ، خیابان اشراق شمالی ، نبش کوچه 5، مجتمع الهیه ، طبقه 4 ، واحد 401

شماره های تماس :

31323008-9 – 031
09132127209 ، 09132664095

بیشتر بخوانید مقاله اتود زدن لوگو : طراحی لوگو در اصفهان

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید