08 30 32 31 031
09 72 42 28 021

ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

5/5
ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

در این مقاله به بررسی ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ پرداخته میشود. کاتالوگ ها به شرط رعایت نکات مهم در طراحی آنها یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی هستند. به طور کلی کاتالوگ ها لیست های سازماندهی شده ای هستند که با هدفی خاص و به صورت یکپارچه برای شرکت ها یا صاحبان مشاغل طراحی و تولید می شوند. در واقع تصویری از هر چیزی که از یک خط تولید می خواهید به همراه اطلاعات مختصر و مفید در مورد آن محصول در کاتالوگ ها یافت می شود.

طراحی و انتخاب ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ بسته به نوع کاغذ چاپی، تیراژ، تعداد صفحات و در نهایت سلیقه افراد متفاوت است.

آیا این نکات مهم و کلیدی به مخاطب کمک می کند تا قبل از سفارش و انتخاب سایز کاتالوگ، جزئیات دقیق کاتالوگ مورد نیاز خود را مشخص کند. چنین اقدامی به شما این امکان را می دهد که با کمترین اتلاف وقت کاتالوگ مورد نیاز خود را تهیه کنید.

راهنمای انتخاب ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

به طور کلی کاتالوگ ها لیست های سازماندهی شده ای هستند که با هدفی خاص و به صورت یکپارچه برای شرکت ها یا صاحبان مشاغل طراحی و تولید می شوند. در واقع تصویر هر چیزی که از یک مجموعه تولیدی می خواهید به همراه اطلاعات مختصر و مفید در مورد آن محصول در کاتالوگ ها موجود است.

در طراحی این دفترچه های تبلیغاتی، ابعاد استاندارد کاتالوگ و همچنین نحوه طراحی آن ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. علاوه بر این موارد، نکات مهم دیگری مانند وضوح تصاویر، فرمت استاندارد، واقعی بودن تصویر نمونه، فونت نگارش، پاراگراف بندی، رنگ آمیزی و حتی تعداد دفعات چاپ و ارائه آن نیز بسیار حائز اهمیت است.

طراحی و انتخاب ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ بسته به نوع کاغذ چاپی، تیراژ، تعداد صفحات و در نهایت سلیقه افراد متفاوت است؛ البته در معرفی انواع دسته ‌بندی‌ کاتالوگ می‌توان به معیارهایی همچون: سبک طراحی، نوع کاغذ، رنگ، چندوجهی بودن و… نیز اشاره کرد. این نکات مهم و کلیدی به مخاطب کمک می کند تا قبل از سفارش و انتخاب ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ، جزئیات دقیق کاتالوگ مورد نیاز خود را مشخص کند. چنین اقدامی به شما این امکان را می دهد که با کمترین اتلاف وقت کاتالوگ مورد نیاز خود را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ : طراحی و چاپ کاتالوگ

سایز استاندارد کاتالوگ

آشنایی با انواع ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

یکی از مواردی که در آموزش طراحی کاتالوگ حرفه ای با نمونه باید با آن آشنا باشید ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ است. در این قسمت اندازه های کاتالوگ را به اختصار توضیح می دهیم:

 • سایز چاپ کاتالوگ خشتی

چاپ ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ خشتی به صورت مربع در سایزهای بزرگ و کوچک می باشد. اندازه چاپ کاتالوگ خشتی 23×23، 21×21، 19×19، 14×14 است. همچنین به یاد داشته باشید که سایز چاپی کاتالوگ خشتی به دلیل ابعاد خاص یکی از سایزهای انتخابی در سفارشات می باشد.

 • سایز چاپ کاتالوگ وزیری

چاپ ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ وزیری 23.5*17.5 است. چاپ کاتالوگ وزیری در دو مدل عمودی و افقی چاپ می شود. معمولاً برای چاپ کاتالوگ وزرا از یک فرم 16 صفحه ای استفاده می کنیم. بنابراین سعی کنید در طراحی سایز چاپی کاتالوگ وزیری این نکته مهم را رعایت کنید. فرم چاپ کاتالوگ وزرا در کاغذ 50*70 یا به اصطلاح چهار و نیم برگ بسته شده است.

 • چاپ کاتالوگ رحلی

ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ چاپی 21*29.7 سانتی متر یا a4  می باشد. در این مدل طراحی کاتالوگ می تواند افقی یا عمودی باشد. قالب بندی اندازه چاپ کاتالوگ رحلی به صورت ضریب 8 صفحه بسته می شود. اما یادتان باشد بر اساس قالب بندی می توان اندازه چاپ کاتالوگ راحلی را 20*29 سانتی متر در نظر گرفت. نکته مهم این است که چاپ کاتالوگ رحلی تقریباً پرطرفدارترین سایز و پرطرفدارترین در بین طراحان است.

 • چاپ کاتالوگ رقعی

سایز سفارش چاپ کاتالوگ 21*14.8 سانتی متر می باشد. در این مدل طراحی کاتالوگ به دو صورت افقی و عمودی شبیه مدل های قبلی می باشد. فرم بندی در اندازه چاپ کاتالوگ رقعی مانند اندازه چاپ کاتالوگ وزیری با ضریب 16 صفحه بسته می شود. فرم چاپ کاتالوگ رقعی در کاغذ 60*45 سانتی متر یا 3 برگ محصور شده است. جالب است بدانید که چاپ کاتالوگ رقعی بعد از چاپ کاتالوگ رحلی جای خود را گرفته است.

ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

به طور کلی کاتالوگ ها در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند که دانستن همه آنها موضوع بسیار مهمی محسوب می شود. به عنوان مثال در صورت عدم توجه به ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ ها، هنگام چاپ کاتالوگ غیر استاندارد ممکن است سایز نمونه طراحی شده تغییر کند و کیفیت نهایی آن کاهش یابد. برای اکثر شرکت های طراحی و همچنین چاپخانه ها، ابعاد استاندارد کاتالوگ A4  و A3 (دو صفحه) است.

البته ناگفته نماند که از آنجایی که هزینه چاپ کاغذ A5  نسبت به سایز A4  ارزانتر است، می توان گفت پرکاربردترین کاتالوگ ها در سایز A5  طراحی و تولید می شوند. علاوه بر این، ابعاد کوچکتر کاتالوگ های سایز A5 ، حمل و نقل کاتالوگ هایی با چنین ابعادی را بسیار راحت تر و رایج تر می کند.

بیشتر بخوانید ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ : قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ در اصفهان

ابعاد و سایز استاندارد کاتالوگ

آشنایی با انواع اشکال و ابعاد چاپ کاتالوگ

 • چاپ کاتالوگ های مربعی: اضلاع برگه های این نوع کاتالوگ ها برابر است. شما می توانید اندازه های مختلفی را برای هر طرف کاتالوگ مربع خود انتخاب کنید، اما رایج ترین اندازه 23×23 است.
 • چاپ کاتالوگ های مستطیلی عمودی: این کاتالوگ ها معمولا در ابعاد کاغذهای A4 و A5  می باشند. سبک چاپ این کاتالوگ ها عمودی است.
 • چاپ کاتالوگ های مستطیلی افقی: این کاتالوگ ها مشابه کاتالوگ های مستطیلی عمودی هستند با این تفاوت که طراحی و صفحه بندی آنها افقی است.
 • چاپ کاتالوگ با اشکال خاص: گاهی شرکت ها، موسسات و … در کنار معرفی محصولات و خدمات خود اهداف دیگری نیز دارند. از این رو کاتالوگ های خود را در اشکال و اندازه های مختلف چاپ می کنند.
 • سایز اروپایی کاتالوگ ها ( اسلیم جیم)

چاپ کاتالوگ در اندازه باریک شما کمک می کند تا مقدار زیادی در هزینه صرفه جویی کنید.کاتالوگ های اسلیم از نظر اندازه کوچکتر از یک کاتالوگ کامل تخت هستند.به عنوان مثال، یک کاتالوگ 16 صفحه ای معمولی ممکن است به 32 صفحه در اندازه Slim Jim تبدیل شود.

البته این اندازه همیشه برای معرفی محصولات و خدمات شرکت ها مناسب نیست.اگر صاحب یک شرکت تولید کننده مبلمان هستید، کاتالوگ اسلیم جیم نمی تواند انتظارات شما را برآورده کند، بنابراین به دنبال اندازه اسلیم جیم نباشید.

 • سایز اروپایی کاتالوگ ها ( مینی اسلیم )

چاپ کاتالوگ مینی اسلیم از نظر ابعاد شبیه به اسلیم جیم می باشد اما تفاوت این دو نوع کاتالوگ در نوع صحافی آنهاست. برگ های کاتالوگ مینی اسلیم مهر و موم به هم چسبیده اند و هنگام ورق زدن پاره نمی شوند و احتمال جدا شدن صفحات وجود دارد.

کاتالوگ های مینی اسلیم و اسلیم جیم نمی توانند جایگزین کاتالوگ های معمولی شوند، اما می توان از آنها به عنوان ارائه برخی از محصولات اصلی و برگه تخفیف برای جذب مشتری استفاده کرد.

 • سایز اروپایی کاتالوگ ( خلاصه )

کاتالوگ های خلاصه مانند کاتالوگ های معمولی استاندارد هستند؛ اندازه آنها معمولا نصف کاتالوگ های استاندارد است. کاغذ این کاتالوگ ها به صورت افقی تا می شود و سپس بین صفحات منگنه می شود.

چاپ کاتالوگ خلاصه در مقایسه با کاتالوگ های معمولی بسیار کم است.بسیاری از صنایع و موسسات بزرگ کاتالوگ خلاصه ای از تعدادی از محصولات شاخص خود را معرفی می کنند و اغلب این کاتالوگ ها را برای مشتریان خاص خود پست می کنند.

نقش آبرنگ با داشتن بیشترین سابقه در زمینه کاتالوگ و طراحی و چاپ کاتالوگ حرفه ای آماده برای قبول سفارشات شماست.

قیمت کاتالوگ

شرکت طراحی و چاپ کاتالوگ در اصفهان

آیا تا به حال برای طراحی کاتالوگ تخصصی و حرفه ای خود اقدام کرده اید؟ چه تاثیرات مثبتی را پس از سفارش کاتالوگ خود در کسب و کارتان مشاهده نمودید؟ آیا بازدهی کارتان بیشتر نشده است؟ اگر هیچ کاتالوگ طراحی شده ای ندارید، هنوز هم دیر نیست. پس از اینکه نمونه کارهای ما را مشاهده کرده و در مورد طراحی و چاپ کاتالوگ برندتان تصمیم گرفتید، جهت ارائه نمونه کارهای بیشتر و متناسب با کسب و کار شما و همچنین اطلاع از قیمت طراحی و چاپ کاتالوگ ، با مشاوران نقش آبرنگ به شماره 03131323008 تماس گرفته تا شما را در این کار راهنمایی کنیم.

فهرست مطالب این مقاله

LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

برای دریافت مشاوره رایگان ، متناسب با سلیقه  و نیازتان از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

تماس با مشاوران نقش آبرنگ

031-31323008

تماس با متخصص دیجیتال مارکتینگ

09132664095

تماس با متخصص طراحی و چاپ و تبلیغات محیطی

09132127209

برای برقراری ارتباط سریع در واتس اپ ، با انتخاب بخش مورد نظر پیام خود را ارسال کنید